DigiInfo
Informační portál digitálních technologií

POradíme vám, jak

Vyhledávání informací je gró celého internetu. Odkud dnes většina lidí bere informace o počasí, o jízdních řádech, o volbách, o tematických týdnech v lidlu... Z internetu

Důležité ale je, umět ze všech informací vybrat ty pravdivé. A to se týká hlavně zpravodajství. O tom, zda budou Vánoce na sněhu, vám asi nikdo nemá chuť lhát. Co by z toho měl?

Situace není zcela beznadějná! Všechno si můžete prověřit. V první řadě bych doporučil důkladný výběr médií, která budete číst. Důvěryhodné zpravodajské weby mají svoje etické kodexy. Jak si je najdete? Snadno. Stačí do vyhledávače napsat etický kodex a jméno webu. Zkusme si to:

(za titulek etický kodex se dopíše ihned.cz a pak se zobrazí výsledek vyhledávání, vypravěč rukou přitáhne kodex, během jeho řeči se to, co z něj bude číst, zvýrazní v textu na obrazovceihned.cz 

Nechci vám samozřejmě cpát svoje zpravodajské preference, ale já třeba chci, aby etický kodex webu, který čtu, říkal tohle:

  • redaktoři rozlišují faktické údaje, osobní názory a spekulace
  • uvádějí zdroje
  • vyhýbají se konfliktu zájmů
  • o aktivitách majoritního akcionáře svého listu informují bez zábran a objektivně

A hlavně chci, aby to dodržovali. (mrkne na diváky) 1.30

Je proto na místě si ověřovat i jednotlivé zprávy:

·       Zkuste si informaci, o které máte pochyby, najít i na dalších webech. Není nikde jinde? Pak možná nebude pravdivá.

·       Dohledejte si zdroje dané informace. Je to ČTK? Věřil bych jí. Není nikde uveden? Měl bych pochybnosti.

  • Odvolává se text článku na nějakou neznámou autoritu, třeba na „známého vědce XY", o kterém jste nikdy neslyšeli a nedokážete ho ani najít pomocí vyhledávače? Pak bych byl opatrný. 2.00

Lži se internetem šíří jako mor. Však také žijeme v dekádě, která se proslavila pojmy doba postpravdivá fake news. Znamená to jedno – lži přestaly být trestány a je těžší je poznat. Je ale třeba nepřestat se snažit. Takže – jak poznáme fake news?

Vedle všeho, co jsem už řekl, se vyplatí znát pár speciálních webů:

  • Neovlivni.cz se zabývá odhalováním cílené propagandy z Ruska i jiných krajů
  • Demagog.cz ověřuje věci, které veřejně říkají politici – pravda, nebo lež?
  • Hoax.cz odhaluje poplašné zprávy
  • Manipulátoři.cz varuje před všemi typy nepravd a lží na internetu.

Užiteční průvodci, ne? 2.35

A konečně vám jako vždycky pomůže vlastní střízlivý rozum. Zeptejte se sami sebe, zda daný zpravodajský web nesleduje ještě nějaký jiný cíl, než informovat – třeba sbírat volební preference určitého kandidáta nebo zvyšovat vliv zájmové skupiny nebo cizí země u nás. 

Přeju vám v tom hodně štěstí, nenechte se obelhávat. 2.55​


Ing. Petr Tsironis DigiID DigiInfo DigiKalendář DigiKancelář DigiKompetence DigiVýuka DigiVzdělávání