DigiInfo
Informační portál digitálních technologií

Digitální atlasy přírody

Květinový detektiv

Chodíte rádi do přírody? Pokud ano, určitě se vám už někdy stalo, že jste na cestě potkali krásnou květinu, kterou jste v životě neviděli. A zajímalo vás, co je tahle krása zač. Ale jak to tady uprostřed lesa zjistit? Máte s sebou mobil? Pokud ano, identifikace rostliny je otázkou chvilky.

Nepotřebujete s sebou do lesa vláčet těžký atlas rostlin ani nahánět po telefonu souseda, který je vyhlášeným znalcem všeho, co v přírodě roste a kvete. Mobil, datové připojení a správná aplikace. To by vám mělo stačit k tomu, abyste rostlinku identifikovali.


Obrázek: PlantNet je aplikace pro určování druhů rostlin podle obrázku. Prostě rostlinku vyfotíte a algoritmus vám vyhledá nejpravděpodobnější shody. Zdroj: PlantNet.org

Práce s aplikací je jednoduchá: přímo z aplikace vyfotíte část rostliny a řeknete programu, zda se jedná o list, květ, plod atd. Prográmek se spojí s databází na serveru a vyhledá nejpodobnější obrázky, které už někdo před vámi přiřadil ke konkrétnímu druhu. Pokud některá z variant odpovídá tomu, co vidíte před sebou, máte vyhráno. Pokud nikoli, je zde ještě možnost zaslat fotografii k odbornému posouzení. Tým, který se o to stará, je složen z odborníků z celého světa.

O vývoj aplikace se starají ve Francii, kde na ni získali výzkumný grant. Díky tomu rychle přibývají nové funkce, v současné době je například možné nejen rostliny určovat, ale uživatelé se mohou i sdružovat do různých skupin podle zájmu o určité rostliny nebo zeměpisnou oblast. Aplikace tak funguje i jako specializovaná sociální síť.

Průvodci ptačí říší

Vyfotit mobilem nějakého živočicha není tak snadné, jak tomu je u květin. Šnek vám asi neuteče, ale přiblížit se s mobilem k nějakému rychlejšímu tvorovi bude velmi pravděpodobně znamenat jeho úprk ještě než stihnete stisknout spoušť.

Přesto ale jsou způsoby, jak za pomoci mobilu živočichy identifikovat. Kupříkladu takoví ptáci: požádat vrabce nebo kukačku, aby vám zapózovali pro focení, sice můžete, ale úspěšný bývá s mobilem málokdo. Co ale většinou dokážete, je zvuková nahrávka zpěvu. Při nahrávání vás opeřenec ani nemusí spatřit a vám bude k identifikaci stačit několik málo sekund nahrávky. O identifikaci se pak postará opět správná aplikace, v tomto případě je to BirdNET.


Obrázek: V aplikaci BirdNET stačí nahrát krátký úryvek ptačího zpěvu a umělá inteligence, která je součástí programu, se postará o rozpoznání jeho původce. Zdroj:Techacute.com

Za aplikací opět stojí tým vědců, tentokrát převážně z Německa a USA. Rozpoznávací algoritmus využívá neuronovou síť a umělou inteligenci. Počítače, které rozpoznávání provádějí, jsou schopny se stále zlepšovat díky poznatkům, které během své činnosti získají.

Pokud jste tak dobří fotografové, že dokážete pořídit i zřetelný obrázek neznámého ptáka, je tu pro vás aplikace Picture Bird - Bird Identifier. Funguje podobně jako PlantNET v případě rostlin  prostě nahrajete obrázek, který jste pořídili a aplikace vyhledá potenciální shody. V případě, že obrázek nemáte, i tahle appka si poradí s nahrávkou ptačího zpěvu. Ale pozor, oproti těm předchozím není zdarma, její použití stojí cca 40 dolarů za rok.

Všechny uvedené aplikace můžete používat na platformách Android a iOS.

Mohlo by vás také zajímat: Bydlíme v počítači

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání