S chytrým telefonem do přírody

Hledání pokladů

Potkáte-li v přírodě člověka, který se tváří jakoby nic, trochu se rozhlíží – ale nenápadně, kouká do mobilu, aby maskoval, proč tu stojí a čeká, až vy zmizíte z dohledu, tak to je Kačer. Kačer nebo teké Geokačer je hledač kešek, což je dobře ukrytý poklad. Obyčejný člověk, který nesmí zjistit, kde je poklad (keška) ukrytý je Mudla.

Kačer je hráč hledající za pomocí mobilní aplikace (například c:geo) kešky, které se oficiálně nazývají cache. Po objevení kešky udělá Kačer zápis do tzv. logbooku a také do on-line aplikace. Za nalezení si vezme něco z pokladu a něco do něj vloží a opět jej uschová a zamaskuje.

Geocaching je hra za použití navigačního systému GPS při hledání keší, které jsou ukryté pod konkrétní zeměpisnou souřadnicí. Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá, a přesto nejsou nijak turisticky navštěvovaná. Tím se člověk dostane na krásná místa, kam by se normálně nedostal. Geocaching je výborná aktivita pro ty, kteří neradi bezcílně chodí. Keška je dobrý cíl, který dokáže připravit mnoho dobrodružství a zážitků.  

Vice informací: Geocaching.cz

Pozorování noční oblohy

Noční obloha je tajuplné místo, které vyzývá romantiky ke snění, dobrodruhy k přemýšlení o návštěvě dalekých civilizací a ostatní alespoň k pozorování hvězdné oblohy. 

Máte-li u sebe chytrý telefon a v něm například aplikaci Sky Map, tak se můžete před ostatními vytáhnout ve znalostech hvězd, souhvězdí a planet. Sky Map je výborný nástroj v mobilním telefonu, který zobrazuje noční oblohu. Stačí na ni namířit chytrým telefonem a na displeji uvidíte názvy řady hvězd, souhvězdí a planet. 

Chcete-li najít rychle nějakou hvězdu, pak stačí zadat do vyhledávače její název a aplikace vás navede na správné místo na noční obloze. Najednou víte, kde najít Pannu, tajemný Aldebaran nebo blízkou Venuši.

Sky Map je dobrým pomocníkem při pozorování noční oblohy, pro romantické posezení pod hvězdami, výborně také poslouží pro zabavení dětí, které se rychle naučí aplikaci ovládat.  

Mohlo by vás také zajímat: Rozhovor na téma digitální gramotnost a rodina

Určování rostlin

Pro všechny, kteří chtějí více poznávat přírodu a nechtějí s sebou nosit těžké, několikastránkové atlasy rostlin, pro ty je tu užitečná aplikace PlanNet. Opět stačí mít chytrý telefon, chuť poznávat rostliny a můžete vyrazit do přírody.

Princip je poměrně jednoduchý. Jdete přírodou, kocháte se a tu vaše oči spočinou na rostlině, o které chcete vědět více, anebo znát alespoň její název. Vyndáte chytrý telefon, spustíte aplikaci a rostlinu vyfotíte. Na základě fotografie aplikace určí, jakou rostlinu jste vyfotili. Možností je i to, že vyfotíte rostliny, které vás během vycházky zaujaly a po návratu domů je pomocí aplikace identifikujete. 

PlanNet je aplikace, která dokáže skloubit procházku s rozvíjením vědomostí o rostlinách, které ve vaší lokalitě rostou.

Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie