TRENDY #2 – Internet věcí aneb chytrá zařízení mezi námi

Internet věcí (z anglického akronymu IoT) je pojem, pod kterým si můžeme představit skupinu (či skupiny) strojů, přístrojů a zařízení, které spolu komunikují na úrovni sítě. Propojit lze prakticky veškerá zařízení, která umíme elektricky ovládat, jako je například chladnička, pračka, světla, ale třeba také automobil. Propojená zařízení lze snadno na dálku řídit či monitorovat – při cestě z práce zkontrolovat, co chybí v lednici, nebo například přes aplikaci v telefonu zapnout vytápění vašeho domu. Sledovat dnes tedy můžeme se správným vybavením téměř vše. Ať už mají tato zařízení podobu rozsvícení světel při příchodu domu, či jako monitoring dětí, domácích mazlíčků nebo majetku. 

Ve veřejném prostoru najdou své využití např. displeje na zastávkách s aktuálními informacemi o vozidlech MHD, sítě pro sdílení aut, kol nebo koloběžek.

Chytré a moderní bydlení

Moderní koncept bydlení využívá digitálních technologií pro řízení domácnosti. Ať už jde o nastavení a regulaci vytápění, větrání, osvětlení, pohybu žaluzií, nebo o zabezpečení domu, můžete si nastavit chování zařízení dle svého. Ovládání jednotlivých prvků chytré domácnosti je obvykle sdruženo do jednoho ovládacího centra, které má podobu například tabletu, nebo jiného terminálu s dotykovou obrazovkou. Nastavovat a sledovat všechny systémy v domě je pak možné také na dálku přes internet v počítači, tabletu či mobilním telefonu.

Mohlo by vás zajímat: Vybíráme z DigiSlovníku: Digitální technologie


Využití je pak nespočet. Před opuštěním domu je například možné jediným kliknutím zapnout bezpečnostní systém, zhasnout osvětlení nebo zatáhnout žaluzie. Kdykoli během dne lze zkontrolovat, jestli doma nezůstala zapnutá například žehlička. Případně je možné upravit teplotu v místnosti, aby se členové rodiny po návratu vrátili do příjemného klimatu. Chytrá domácnost je přizpůsobivá, takže lze nastavit počet a konfiguraci úkonů, které se provedou jediným kliknutím. Navíc lze dostat pod kontrolu i výdaje, například elektrospotřebiče se zapnou až v době, kdy se počítá levnější tarif.

V současnosti tak vlastně ani není třeba vstávat ze sedačky. Jediným přístrojem lze zkontrolovat a regulovat všechna připojená zařízení. Ovládání funguje okamžitě. Kliknutím na správné tlačítko, případně patřičným hlasovým povelem, lze instruovat veškeré spotřebiče.

Nejrůznější smart funkce jsou také dobrým marketingovým argumentem, na který zákazníci slyší, Mnohé společnosti se pak snaží nabídnout co největší možnou škálu chytrých zařízení. Chcete chytrý květináč, který sleduje, zda máte květinu dobře zalitou? Máte ho mít. Chytrá trouba zase sama stahuje recepty a postupy pečení z internetu. Chytrým dveřním kukátkem se nemusíte vůbec koukat, osoby za dveřmi vám ukáže mobilní telefon. Chytrý kávovar vám uvaří kávu na dálku, ale pro hrneček s voňavým nápojem si stále ještě musíte dojít sami. Zatím.

Chytrá zahrada

Své uplatnění získala chytrá zařízení i v zahradničení a botanice. Po světě dnes můžeme najít skleníky, které se automaticky hnojí a zalévají. U vás na zahradě si můžete automatizovat péči třeba o záhony, trávníky či altány a bazény. Opět zde platí, že chytrá zařízení spojuje chytré ovládání. V mobilní aplikaci můžete nastavit harmonogram a spouštění různých funkcí. Chytrá zahrada může tak vzít v potaz i nadcházející počasí a uzpůsobit tomu třeba zakrytí bazénu, či zavlažování. 

Chytré automobily

I chytré automobily už dávno nejsou něčím exotickým. Potkáváme je na silnici stále častěji. Zpravidla jsou vybaveny palubním počítačem, který že nejen obsluhuje veškeré potřebné systémy, ale také může mít pokročilé funkce. Moderní elektromobily tak mají schopnost za nás řídit a předvídat rizikové situace, kterých si například řidič nevšiml. I ve většině automobilů s klasickým spalovacím motorem je už dávno mnoho elektroniky. Diagnostické nástroje a programy sbírají informace o stavu vozidla a například automechanik si je tak může na vyžádání zobrazit v případě potřeby.

Mohlo by vás zajímat: Aplikace, které vám usnadní a urychlí vaši práci

Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie