Jak se u PC nezranit: pozor na pohodlí i soukromí

​Jak u PC vlastně ​sedět?

Velmi důležité je správné sezení. Sedět rovně, nehrbit se ani nedělat v židli žádné podivné posunky, nohy pevně na zemi, hlava vzpřímeně, rovně, přirozený pohled, aby byl ideálně směřován na horní rám monitoru. Klíčové je to, aby při běžném pohledu byla hlava upřena mírně směrem dolů: je to pro tělo pohodlnější a jednodušší. Ruce by měly být pohodlně opřeny, ideálně tak, aby lokty byly rovně opřeny ve stejné přímce jako zápěstí.

Nezanedbávejte pravidelné přestávky. Pokud si například zvyknete se každou hodinu alespoň na velmi krátkou chvíli zvednout, vašemu zdraví to nesmírně prospěje. Je jedno, zda se zvednete uvařit si kafe, zajdete si na toaletu, krátce se protáhnete nebo i jen vstanete, uděláte pár dřepů a zase si sednete: ať to bude cokoliv, vaše tělo vám poděkuje.

Neméně důležitá je péče věnovaná očím. Přestože modré světlo moderních LCD displejů není přímo pro oči škodlivé, zrak namáhá, unavuje a vysušuje. Zvlhčující kapky do očí mohou od problémů pomoci, ale ideální je průběžné upravování jasu obrazovky, proveditelné prakticky u všech notebooků.


http://www.pcporadenstvi.cz/spravne-sezeni-u-pocitace-aneb-ve-zdravem-tele-zdravy-duch​

Nastavení intenzity jasu

Pokud nemáte laptop nebo používáte klasický stolní monitor, může být nastavení jasu poněkud zdlouhavé a nepraktické. V takovém případě – a vlastně v případě jakémkoliv – je velmi užitečný externí program na regulaci záře a barvy displeje.

Nejznámější z nich je pravděpodobně f.lux, a dosud patří mezi nejjednodušší a nejužívanější aplikace svého druhu. Umožní dynamicky nastavit intenzitu záření a barvu – obvykle nažloutlou či naoranžovělou, vzhledem k ročnímu období a době svítání/západu slunce.

Hodí se však přesto provádět i jednoduché fyzické cvičení očí: upření pohledu na středně vzdálený bod a následné kroužení okem spolu s mrkáním zajistí obnovu vlhkosti oka a zrak unavený neustálým zíráním před sebe trochu probudí.​

Dbejte na bezpečnost a psychickou pohodu

Přes veškerou péči věnovanou fyzickému zdraví je ovšem nutné nezanedbat i to psychické, které mnohdy u počítače trpí ještě víc. Věci jako kyberšikana se netýkají jen středoškoláků, které někdo obtěžuje po Facebooku: dopady jsou drsnější, tvrdší a jejich kreativita stoupá spolu s rozvojem internetu.

Vždy dbejte na patřičnou opatrnost: snažte se vhodně budovat svou digitální identitu a bránit se těm, co by vás chtěli pomluvit nebo jinak obtěžovat; nebojte se použít nástroj na blokaci či různé jiné zákazy přímo v různých webových službách a programech, proto tam jsou.

Vaší psychické pohodě ovšem bezpochyby pomůže i rozvážné užívání počítače tak, abyste si do něj nepřivodili nepříjemný virus nebo jinou bezpečnostní pohromu. Buďte si vědomi základních nástrah internetu, e-mailu a dalších služeb. Všímejte si také vlastního soukromí a toho, jak jej ochránit.


Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie