Neexistují důkazy o tom, že by i každodenní několikahodinové hledění na displej mohlo oči jakkoliv trvale poškodit. Tím, že jsou ovšem oči dlouhodobě zaměřeny na jediný bod v prostoru, hrozí jiné dočasné potíže: suché oči, náročné zaostřování, krátkodobě rozostřené vidění.
Lidé, kteří jsou zvyklí dlouho na počítači pracovat, se s těmito jevy setkávají poměrně často. Kapky na zvlhčování očí pomáhají, občasné „procvičování" oka také: na pár desítek sekund, nebo pokud máte čas tak minut, se zaměřit na dva body, jeden v dálce a jeden v blízkosti, a párkrát střídavě na ně zaostřit. Skutečně to pomáhá.
Dobré jsou též specializované cviky očí, tzv. „oční gymnastika". A nebojte, pokud máte někdy unavené nebo suché oči, nejste sami – těmto dočasným potížím vzniklým častým sledováním displeje se říká syndrom počítačového vidění (CVS) a postihují řadu z nás. Překvapivě však pro vás možná bude informace, že nejde ani tak o samotný proces sledování displeje, ale o nevhodný způsob sezení a nesprávně nastavenou výšku monitoru vzhledem k očím.
Jak si oči během používání počítače šetřit? Tipů existuje hodně a je dobré nic nezanedbat: vaše oči vám budou vděčné, protože i když si je sice hleděním do displeje nepoškozujete, jejich únava je nepříjemná a vede k dalším potížím, třeba i bolestem hlavy.
Základní, prvotní kroky jsou následující:
To jsou ale jen základní pokyny, možností je daleko více.
Nejprve si krátce popovídejme o specializovaných „počítačových brýlích". Ano, ty sice existují, ale jejich účinek není v žádném případě vědecky prokázán. Zkusit je můžete, třeba vám budou vyhovovat, ale rozhodně je lepší zvolit přirozenější a pohodlnější metody zamezení únavy očí.
Mezi dlouhodobé nejlepší (a nejjednodušší) způsoby patří aplikace zvaná f.lux: program má spoustu možností úprav, ale už v základním nastavení funguje velmi dobře. Barvy navíc mění průběžně, přirozeně podle lokální denní doby, takže si toho obvykle ani nevšimnete. Vaše oči ale ano.
Žlutý nádech displeje samozřejmě není hodný třeba pro práci s grafikou nebo u aplikacích na celou obrazovku či u filmů. Všechny tyto výjimky však jde snadno v aplikaci nastavit, nebo ji dočasně pozdržet.
Výrazně osekanou, ale obdobnou funkci nabízí už v základu macOS a nově též Windows 10: Mód „Noční osvětlení" si stačí dát vyhledat a opět si můžeme dle denní doby, či manuálně nastaveného rozpětí hodin, nastavit „zažlucení" displeje.
Chytré telefony, o kterých jsme se zatím moc nebavili, obvykle v zásadě nabízí alespoň tmavý mód, ale bílá nebo šedivá písmena na černém pozadí nejsou o moc lepší: specializované mobilní aplikace jako Twilight pro Android jsou o dost účinnější. Obdobný tmavý mód nabízí i prakticky všechny internetové prohlížeče.
Obzvláště v synchronizaci –
správné sezení, plynulá změna barvy displeje dle denní doby, chytré okolní osvětlení, přestávky a podobně – jsou tyto metody nesmírně účinné, a po troše cviku jde únavu očí výrazně omezit. A třeba se zbavíte i bolestí hlavy, které mnohdy nepřímo souvisí s celodenním sezením před monitorem.
Pohodlí je ostatně nesmírně důležité při práci u počítače.