1. DÍL: Jak poznat fake news: Kde čerpat informace

1. Kde čerp​at informace

V době digitální je množství zdrojů dat jen těžko uchopitelné. V extrémně zjednodušeném mediálním základu jde o mluvené slovo, tištěné noviny, televizi, online zpravodajství, internet obecně a sociální sítě.

Všechny tyto druhy získávání informací mají svá specifika, zaměřme se však primárně na část, která je pro nás problematická: online zpravodajství, internet a sociální sítě. Že nemáme věřit všemu, co se řekne v hospodě nebo co nám někdo povídá n​a ulici, je pro nás intuitivní; u digitálních technologií však podobným selským rozumem nedisponujeme.

Nejprve se podívejme na online zpravodajství, které je svým způsobem nejproblematičtější: v média a novináře tradičně vkládáme důvěru, že nám dle určitých etických pravidel, často definovaných kodexem nebo dokonce zákonem, přinesou věrohodné a pro nás relevantní informace. Mnohdy tak tomu skutečně je, ovšem v dnešní době existují servery, které vědomě šíří propagandu, lži nebo manipulativní polopravdy.

Zde je nutná trocha mediální i digitální gramotnosti, dvou dost možná nejdůležitějších kompetencí současnosti. Vzdáleně seriózně působící servery typu Parlamentní listy nebo naopak otevřeně proruské Sputnik News patří mezi nejznámější ​dezinformační média v České republice; obě se bohužel mohou pochlubit vysokou čteností.

Problematiku online zpravodajství prohlubuje postupná oligarchizace českého mediálního prostoru. Bohatými podnikateli vlastněná média nejsou výjimkou, ba naopak, výjimkou jsou soukromé servery vlastněné přímo novináři.​

Hledání informací

Obecně však lze i takto „oligarchizovaným" médiím do jisté míry věřit, neboť zásahy vlastníka do fungování deníků jsou obecně velmi rychle odhaleny. Aktuálně, Deník N nebo zpravodajství od Seznamu patří mezi weby, které se kromě věrohodného zpravodajství přímo zabývají dezinformacemi a aktivně proti nim bojují.

Při letmém vyhledávání lze snadno narazit na nepravdy, pomoci nemusí ani Wikipedie, kde se rovněž mnohdy nachází ne zcela přesné informace. O nejlepších metodách ověřování informací si ještě povíme, ale klíčové je si informaci vyhledat u několika věrohodných zdrojů zároveň a následně data porovnat. Jsou-li stejná, můžeme si být docela jisti tím, co je pravda a co ne.

V 2. dílu této série článků si řekneme: Jak informace zpracovávat


Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie