Podle nedávného průzkumu až 94 % Čechů potvrzuje, že se připojuje k veřejné WiFi. Každý pátý dokonce několikrát denně. Téměř pak polovina z nich přiznává, že na veřejných sítích například zadává osobní hesla, používá internetové bankovnictví nebo posílá intimní data.
„Jen hrstka lidí si dnes kontroluje, zda jde o síť šifrovanou, takže se běžně připojuje na sítě, kde kdokoliv další v síti může šmírovat komunikaci. Ještě méně si pak lidé uvědomují, že například síť s názvem kavárny vůbec nemusí být zřízena danou společností, ale může jít o záměrně zřízený WiFi hotspot, který vás má oklamat. Jím útočník může lákat důvěřivé jedince a poté se pokoušet z procházející komunikace i připojených zařízení co nejvíce vytěžit. Zvláště, pokud tuto síť využíváte ke komunikaci s bankou nebo dokonce v rámci internetového bankovnictví," upozorňuje na rizika otevřených WiFi sítí Zbyněk Malý, poradce pro kybernetickou bezpečnost společnosti Anect.
Problém přitom představují i online služby a mobilní aplikace, které přenášejí data po nešifrovaném připojení (HTTPS, v moderních prohlížečích značeno ikonkou zámečku v adresním řádku). Díky tomu může někdo cizí snadno získat přihlašovací údaje, vydávat se za někoho jiného, dostat se na váš účet na sociálních sítích či do elektronické pošty.
Ideální možností je samozřejmě WiFi sítě jako takové vůbec nepoužívat a vystačit si s mobilním připojením od svého operátora. Případně si v dané zemi zakoupit SIM kartu s předplaceným datovým balíčkem. Pokud ale tuto možnost nemáte, důkladně si vždy ověřujte, ke které WiFi se vlastně připojujete, zda vyžaduje pro připojení heslo a jestli je komunikace chráněna (síť není označena jako „Otevřená"). Technicky zdatnější uživatelé mohou využít i možnosti bezpečného připojení skrze tzv. VPN klienta, kterého nabízí s nějakým rozumným omezením i řada poskytovatelů antiviru a jiných bezpečnostních utilit. VPN spojení vám zajistí šifrované spojení, které nebude možné potenciálním útočníkem odposlouchávat.
Další hrozbou, na kterou je dobré upozornit, je záludné zneužití stále rozšířenějších free charging pointů, tedy veřejných dobíječek mobilních telefonů. Ty zpravidla naleznete v nákupních centrech v relaxačních zónách, na letištích atd. Nabíjecí kabel zde totiž může posloužit i jako kabel datový. V takovém případě se pak při nabíjení telefonu může stát, že potenciální útočník si z telefonu buď data zkopíruje, nebo do něj vloží něco nebezpečného navíc. Obranou v tomto případě je použití speciálního nabíjecího adapterů, který se vloží mezi vlastní zařízení a datový kabel. Ten zabrání přenosu dat a umožní pouze proces nabíjení.
Zdroj: TZ Anect