Skvělým příkladem toho, že tato nová doba je možná děsivá, ale v lecčems velice pohodlná, jednoduše dokazuje třeba to, když onemocníme. Je docela jedno, zda mluvíme o nachlazení a rýmě nebo chřipce, princip je obdobný.
Jídlo a léky si objednáme přímo přes internet, rychle a levně až do domu. Vodu na čaj, nebo rovnou do termosky, si uděláme na chytré rychlovarné konvici a až uslyšíme zvonek, podíváme se na jeho displej (protože máme chytrý zvonek v rámci propojené domácnosti internetu věcí) a ujistíme se, že to opravdu je naše očekávaná dodávka potravin a léků. Zachroptíme na našeho chytrého asistenta, aby odemknul chytré dveře, otevřeme je, přebereme předem zaplacenou zásilku, a zabalíme se do peřin v posteli. Dveře nám samozřejmě zamkne chytrý asistent, abychom se nemuseli zvedat, a také nám pustí relaxační hudbu nebo audioknihu pro lepší spánek. A můžeme v klidu odpočívat.
Líbí se vám taková představa? Pokud ano, máte štěstí, přesně v takové době už žijeme. Pokud se vám nelíbí a nerozumíte jí, není divu – není jednoduché se přeorientovat do světa, který najednou poskočil o kilometry daleko po mnoha staletích plných jen drobných inovací.
Jsou také věci, kterých se bát. Ztráta soukromí, možnost prolomení kybernetické bezpečnosti zařízení, výrobní vada, dosud neodhalené problémy nebo jednoduchý blackout (dlouhodobější výpadek elektrické sítě). Je dobře, že na tyto nedostatky myslíme, umožňuje nám to je totiž vyřešit.
Faktem ale je, že technologie jako celek tu jsou vždy proto, aby nám zjednodušovaly a zpříjemňovaly život.
Ač se to tak nemusí na první pohled zdát, naprosto nejvíce jsou internet a zařízení internetu věcí prospěšné pro osoby se sníženou pohyblivostí, pro seniory a pro další znevýhodněné vrstvy obyvatelstva. Proč? Protože jim umožňují snadno vykonávat činnosti, které by jinak nemohli, nebo jen obtížně: nakoupit, vidět se s rodinou (třeba skrze Skype), učit se, číst nové věci, sledovat zpravodajství, ale i třeba předcházet pocitům osamění (chatboti, virtuální asistenti, internetová fóra) nebo se věnovat svým koníčkům (chytré květináče) a diskutovat o nich.
Technologie jsou také užitečné ve vedení spokojeného a bohatého sociálního života. Prohlubují možnosti kontaktu a umožňují nám objevovat nové příležitosti a lidi nám blízké.
Nezapomínejme také na to, že digitální technologie jako takové nám přímo prodlužují život. Nemluvíme teď o různých chytrých fitness náramcích, co nám umožňují sledovat tep a měří počet kroků – to je nepřímé řešení, a mnohdy ne zcela funkční. Zdravotnická informatika však už ano: ať už jde o přesnější a rychlejší stanovení diagnózy pomocí pokročilých algoritmů a modelů strojového učení pomocí konvolučních neuronových sítí nebo jen různé přístroje, které lékařům pomáhají v jejich práci, digitální technologie nám život prodlužují, zpříjemňují a zlepšují.
Mají své nástrahy a vady, a na to nikdy nesmíme zapomenout, ale zároveň je dobré se jich nebát a ty, co nám vyhovují, do svého života přijmout.