Pokud jste někdy nakupovali na internetu a před nákupem si vyhledávali ten správný produkt, možná jste si všimli, že se vám mezi reklamami na webových stránkách záhy začaly velmi často zobrazovat podobné věci jako byly ty, které jste vyhledávali. Reklamní systémy a doporučení obchodů k vašim nákupům jsou založeny na tom, že sledují, co hledáte. Pokud si studujete online informace o sportovním obutí, je velmi pravděpodobné, že další reklama, kterou někde na webu uvidíte, bude na nejnovější model běžecké obuvi renomované značky.
Kromě reklamních systémů však váš zájem o dané téma zajímá i samotný vyhledávač, ve kterém dané informace hledáte. Na základě chování velkého množství uživatelů se totiž vyhledávač postupně dozví, jaké informace jsou pro většinu nejzajímavější, a ty vám poté bude prioritně nabízet.
Obrázek: Robot je jedna z nejčastěji vyslovovaných představ zhmotněné umělé inteligence. Ve skutečnosti existuje však mnohem více jejích aplikací a většina z nich má zcela jinou podobu. Zdroj: Pixabay.com.
Znáte někoho, kdo umí zároveň čínsky, španělsky, norsky a rumunsky? Že neznáte? Ale ano, přece váš počítač a telefon. Strojové překlady z jednoho jazyka do jiného jsou dnes již na takové úrovni, že u hlavních světových jazyků při běžném čtení uživatel nemá šanci poznat, že mu text nepřekládal živý člověk, ale počítač. Překladače využívají technologie umělé inteligence k tomu, aby stále lépe dokázaly rozpoznat správný kontext a strojové překlady jsou díky tomu stále kvalitnější.
Počítač nebo telefon dokáže překládat prakticky v reálném čase psaný i mluvený text. Můžete tak mít ihned k dispozici titulky k cizojazyčnému filmu nebo si po namíření fotoaparátu ve vašem mobilu nechat na displeji ihned zobrazit do češtiny přeloženou nabídku jihoamerické restaurace.
Projevem umělé inteligence u strojových překladů není to, že se počítač naučí všechna slova daného jazyka. To dokázaly počítače už v minulém tisíciletí. Úlohou umělé inteligence je správně rozpoznat situaci, ve které je text použit, a tomu přizpůsobit způsob překladu. A jak se to počítač může naučit? Jednoduše tak, že se mu předloží velké množství vyhodnocených situací a stroj si pak z tohoto velkého objemu zpracovaných dat vybírá tu variantu, která je pro konkrétní případ vyhodnocena jako nejpravděpodobnější.
Podobnou techniku učení využívá i inteligentní rozpoznávání lidských tváří. Věděli jste, že počítač z vaší fotografie dokáže určit, zda jste muž nebo žena a většinou i velmi přesně odhadnout váš věk? Program se naučí rozpoznávat určité rysy v obličeji na portrétu neznámé osoby. Ty pak porovnává s údaji získanými na základě vyhodnocení velkého množství fotografií, u kterých jsou údaje o portrétované osobě známé a podle míry shody určí přibližný věk i pohlaví z portrétu. Ve většině případů je shoda s realitou velmi dobrá a pravděpodobně bude lepší, než by byl váš vlastní odhad.
Obrázek: detekce věku a pohlaví osoby na fotografii. Programu stačí poskytnout fotografii v běžném rozlišení a kvalitě, výsledky bývají překvapivě přesné. Zdroj: Facelytics.io
Vyzkoušet si tuto technologii můžete sami například na stránkách https://www.facelytics.io/, https://howolddoyoulook.com/, https://www.facialage.com/ nebo https://age.toolpie.com/.
Zatímco rozpoznávání věku a pohlaví vychází z informací, které na obrázcích počítač dostane od vás, existují i techniky, které umějí "domýšlet" to, co v předložené informaci chybělo. Program v podstatě nahrazuje naši fantazii a vytvoří či dotvoří obraz, nahrávku nebo jinou informaci podobně, jako byste si je v duchu představili vy.
Zatímco o umělecké kvalitě takto vytvořených děl lze diskutovat, žádné pochybnosti nelze mít o tom, že technologicky došli programátoři už docela daleko. Stroje dnes kupříkladu dokážou namalovat obraz jen na základě textového zadání. Napíšete například "voda" a počítač vám během několika málo sekund namaluje originální obraz s vodní tématikou. Každý další obraz na stejné téma bude jiný, jedná se o unikátní výtvory.
Obrázek: Malba vytvořená umělou inteligencí na téma Západ slunce v lese. Zdroj: Nightcafe.studio.
Další uplatnění nalezne tahle technologie při retušování fotografií. Pokud máte doma nějakou starou odrbanou fotku po babičce, zkuste ji naskenovat a použít kupříkladu stránku https://hotpot.ai, uvidíte, co umělá inteligence s poškozenou fotkou dokáže. Kromě oprav poškození zvládnou tyhle programy i zlepšení ostrosti nebo zlepšení rozlišení.
Pokud ano, nejspíš občas hledáte hudební podklad, do kterého si budete vaši oblíbenou písničku zpívat. Ještě donedávna se vytvoření takového podkladu neobešlo bez výborných muzikantů nebo dobrého kontaktu v tom správném nahrávacím studiu. Pro karaoke je samozřejmě ideální mít k dispozici originální hudební stopu písně bez zpěvu. I když nemáte mezi známými žádného hudebníka, nezoufejte. Z jakékoli písně vám podklad vytvoří umělá inteligence. Dokáže rozpoznat, co ve zvuku písničky je zpěv a co jsou hudební nástroje. Během minutky tak máte písničku beze slov nebo naopak jen zpěv bez hudebního doprovodu. Otestovat si to můžete na stránce https://vocalremover.org.
Obrázek: Vocal remover je stránka, na které vám umělá inteligence rozdělí hudební nahrávku na instrumentální a vokální část. Každou z nich si ze samostatně uložit. Zdroj: Vocalremover.org.