Diskusního panelu se zúčastnili Jiří Molnár, Václav Maněna, Hynek Nečeradský, Michal Černý a Milan Hausner. Debatu moderoval Janek Wagner. Hlavním tématem bylo, jakým způsobem cloudové služby a technologie proměňují pracovní prostředí jednotlivých panelistů a vstupují do způsobu řešení konkrétních problémů. Pozornost se věnovala také fenoménu BYOD (práce na vlastním zařízení v určiét organizaci) a jejímu organisačnímu a bezpečnostnímu zvládání. Jednotlivý panelisté také doporučovaly aplikace, které vycházejí z cloudových technologií a které sami využívají.
Publikováno: 15. 12. 2021
PřehrátTrávíte hodně času u počítače? Pak se vám budou hodit kompenzační cvičení při práci s digitálními technologiemi. Zacvičte si.
Publikováno: 12. 12. 2021
PřehrátJak při práci s IT děti protáhnout a zklidnit? Další pěkné tipy s předvedením.
Publikováno: 12. 12. 2021
PřehrátV panelové diskuzi se věnujeme strategiím, které rodiče uplatňují při využívání digitálních nástrojů v rodině. Zamýšlíme se, jak jsme na tom s úrovní digitálních kompetencí ve školách a v různých věkových kategoriích. Ukazujeme příklady dobré praxe mezigeneračního učení a rozvoje digitální gramotnosti.
Publikováno: 8. 12. 2021
PřehrátUkážeme vám volně dostupný nástroj Photopea, který je funkčně plně srovnatelný s profesionálními standardy (např. Adobe Photoshop). Naučíte se v něm používat základní nástroje pro expoziční a kompoziční úpravy fotografií včetně práce s vrstvami. Photopea však umí mnohem více, např. práci s vektory.
Publikováno: 1. 12. 2021
PřehrátJaké jsou uživatelské zkušenosti s nástroji pro tvorbu a úpravu textu, obrazu či videa? Jakou funkčnost nabízejí volně dostupné aplikace? V panelové diskusi se zamýšlíme nad možnostmi využití takových nástrojů i nad tím, které přenositelné kompetence pro jejich rutinní ovládnutí je dobré posilovat.
Publikováno: 1. 12. 2021
PřehrátAsi každá firma již má a spoléhá na antivirové programy, v lepším případě i na firewally a jejich moderní varianty. Jenže doba se proměnila a od zejména v časech koronaviru, kdy se mnoho firem rozhodlo povolit zaměstnancům práci z domova, se změnil i pohled na zabezpečení firemního prostředí. Poradíme vám, jak se lépe bránit vyděračským virům (ransomware), jak lépe zacházet s počítačovými účty a hesly, co za služby nabízejí moderní antiviry nebo firewally, a jaká úskalí s sebou přináší cloud.
Publikováno: 24. 11. 2021
PřehrátCo můžeme udělat pro bezpečnou práci z domova? Jaká jsou nejčastější slabá místa? Jaké jsou trendy a jak bezpečnost podpořit? V panelové diskuzi na toto téma hovoří Václav Lorenc, Tomáš Langer, Václav Maněna.
Publikováno: 24. 11. 2021
PřehrátV dnešní době již je zcela běžné pracovat s webovým rozhraním a to téměř v každé firmě. Jak se v tom ale neztratit a porozumět úpravě základních věcí? Přednáška je zaměřena na rozdělení webů od těch nejjednodušších po ty složitější, dozvíte se, jak efektivně pracovat v redakčních systémech a vysvětlíme vám specifika práce s textem, obrázky a dalšími mediálními formáty. Také vám ukážeme spoustu tipů a triků, které můžete využít v každodenní praxi úprav textů a obrázků v různých webových rozhraních. Vše formou hravé interaktivní přednášky. Po této přednášce už vás nebudou děsit ani pojmy jako HTML Struktura nebo Standardizované rozměry obrázku pro reklamu. Pronikněte s námi do světa IT a webových portálů.
Publikováno: 18. 11. 2021
PřehrátJak se využívají současné redakční systémy a jaké jsou výhledy do budoucna? Výhody a nevýhody redakčních systémů na hostingu a platforem pro publikování webů. Hovoří Jiří Molnár, Hynek Načeradský a Václav Maněna. Moderuje Jan Wagner.
Publikováno: 18. 11. 2021
PřehrátMichal Černý se zaměřuje na východiska, která jsou spojená s referenčním rámcem DigComp 2.1 a na jeho historický vývoj. Na konkrétních příkladech ukazuje, že v takto chápaných kompetencích nejde jen o pracovní efektivitu a adaptabilitu, ale především o rozvoj kompetencí ke spokojenému, aktivnímu a bezpečnému občanství. Bez digitálních kompetencí budou lidé postupně informačně, komunikačně i sociálně vyloučeni. Právě důraz na sociální aspekt rozvoje digitálních kompetencí je pro jejich implementaci do celé společnosti zásadní.
Publikováno: 16. 11. 2021
PřehrátUvedeme vás do ekosystémů cloudových aplikací. Budeme se věnovat přehledu těch nejužívanějších pro komunikaci, jako jsou e-mailové služby, chaty či videokonference, ale i nejrůznějším nástrojům pro tvorbu a ukládání digitálního obsahu. Nedílnou součástí workshopu bude i ukázka propojení jednotlivých aplikací mezi sebou a úlohy k procvičení.
Publikováno: 16. 11. 2021
PřehrátInformační a datová gramotnost je naprostým základem pro přežití v současné společnosti. Jak nalézt správné informace? Kde hledat? A jak poznat, co je pravdivé a hodnotné a co naopak představuje lež? Co dělat proto, abychom se v našich informacích vyznali. To jsou jen některé otázky, na které musí každý z nás hledat odpověď.
Publikováno: 11. 11. 2021
PřehrátBýt IT pracovníkem již dávno neznamená jen opravovat počítače nebo nastavovat sítě. Skutečně dobrý IT pracovník je mentorem druhým, což může být na jednu stranu časově náročné, ale jde o investici do institucionální kultury, kulturního kapitálu, a především do budoucnosti – ušetříte mnoho času, pokud vaši kolegové budou digitálně gramotní. Video se ukazuje některé možnosti, jak v oblasti vzdělávání svých kolegů postupovat.
Publikováno: 11. 11. 2021
PřehrátTechnologie postupně mění mnoho procesů v organizacích, ale i v našich „všedních“ životech. To, kde bylo možné postupovat pomocí tužky a papíru ještě před dvacet lety, dnes potřebujeme dobrou znalost techniky. Ovládat techniku znamená získat velkou konkurenční výhodu oproti ostatním a současně moci se dobře rozhodovat a efektivně řídit instituci nebo tým lidí, který je nám svěřený.
Publikováno: 11. 11. 2021
Přehrát