1 2 3 4 5 > >>
Přečtěte si případovou studii práce z domova ve firmě Freelo

Přečtěte si případovou studii práce z domova ve firmě Freelo

Případová studie společnosti Freelo vás seznámí s tím, jak práce z domova funguje v technologické firmě, která dlouholeté zkušenosti s flexibilním způsobem práce zúročila při tvorbě svého produktu (nástroje Freelo).

Publikováno: 5. 10. 2023

Přečíst
Přečtěte si případovou studii práce z domova ve firmě Scio

Přečtěte si případovou studii práce z domova ve firmě Scio

Nahlédněte s námi do útrob firmy Scio, která se hlásí k principům svobodné firmy, a přečtěte si, jak zde pojali práci z domova.

Publikováno: 12. 5. 2023

Přečíst
Přečtěte si případovou studii práce z domova ve firmě Avast

Přečtěte si případovou studii práce z domova ve firmě Avast

Nahlédněte s námi do útrob firmy Avast (dnes součástí společnosti Gen Digital) a přečtěte si, jak zde pojali práci z domova.

Publikováno: 11. 4. 2023

Přečíst
Umělá inteligence v našem denním životě

Umělá inteligence v našem denním životě

Umělá inteligence je stále většinou lidí vnímána spíše jako něco z říše nadpřirozených jevů. Ale ve skutečnosti se s tímto produktem softwarového inženýrství setkáváme denně ve stále větším počtu situací, aniž bychom to tušili.

Publikováno: 16. 3. 2023

Přečíst
Digitální věštírna

Digitální věštírna

Asi každý z nás alespoň na chvilku zatoužil po tom, aby mohl nahlédnout do budoucnosti. Důvodů je mnoho: Někdy by se rád podíval na to, jak se mu bude dařit za několik desetiletí, jiného zajímá osud jeho potomků nebo jiných blízkých osob. Někteří mohou mít důvody ryze materiální, asi nejčastěji skloňovaným motivem pro seznámení se s budoucností je znalost výherních čísel v loterii.

Publikováno: 23. 2. 2023

Přečíst
Ale já tomu nerozumím…

Ale já tomu nerozumím…

Kdy naposledy jste si potřebovali něco přečíst, vyhledat, podívat se na film, nebo si přečíst knihu s vážně zajímavým tématem, ale v jazyce, kterému nerozumíte? Ve světě internetu je ovládnutí cizího jazyka obrovskou výhodou. Ano, nalezneme sice mnoho článků, videí a všemožných podkladů v češtině, ale pokud chceme do nějakého tématu více proniknout, dříve nebo později na cizojazyčné materiály narazíme. Jak se s tím poprat?

Publikováno: 10. 1. 2023

Přečíst
Sedm pilířů domácí kanceláře

Sedm pilířů domácí kanceláře

Práce z domova neboli home office je pojem, který v poslední době zaslechl snad každý z nás. Nejde o nic nového, ale teprve s covidovou pandemií se tento způsob práce začal významně šířit i v našich končinách. Výrobní linku z továrny nebo hotelovou kuchyň si do obýváku nejspíš nenastěhujete, ale prakticky pro jakoukoliv práci kancelářského typu může být home office zajímavou alternativou. A to nejen v případě nějaké epidemie. Kupříkladu rodiče s menšími dětmi ocení možnost být dále s rodinou, kolega s vyvrtnutým kotníkem se nebude muset trmácet přes půl města do kanceláře a cestovatelé budou určitě kvitovat to, že se po každém víkendu u moře nebudou vracet přes půl světa domů. Pro všechny, které práce z domova láká, tu máme přehledný seznam toho, co by vaše domácí kancelář měla splňovat, aby se vám v ní dobře pracovalo a byla přínosem pro vás, vašeho zaměstnavatele i klienty.

Publikováno: 5. 12. 2022

Přečíst
Pravda nebo lež?

Pravda nebo lež?

Jak odhalit digitální fikci. V digitální době se informace šíří rychlostí blesku. Na kterémkoliv konci světa nahrajete něco na internet a v tu chvíli je možné vámi vytvořená data zobrazit kdekoliv na zeměkouli. Problém je, že stejně rychle jako zprávy pravdivé se šíří i ty nepravdivé nebo dokonce záměrně falešné.

Publikováno: 4. 11. 2022

Přečíst
Ovladač all inclusive

Ovladač all inclusive

Během minuty začíná finále Ligy mistrů. V lednici čeká báječně vychlazené pivo, na stole pár dobrot z řeznictví od vedle, stačí jen zapnout telku… Cvak. A nic. Ani druhý, třetí pokus. Televizor nereaguje. Na ovladači výsměšně poblikává červená diodka vybité baterie. Co teď? Na televizi žádná tlačítka nejsou, počítá se jen s ovladačem. Je devět večer, kde mám tady na vsi teď sehnat baterky? Do města k pumpě si taky nezajedu, jedna Plznička z ledničky už je skoro dopitá…

Publikováno: 17. 10. 2022

Přečíst
Digitální ochránce

Digitální ochránce

Technologii GPS zná většina z nás jako užitečného pomocníka pro navigaci. V autě, na kole nebo na pěší túře vám GPS navigace řekne přesně, kde se nacházíte a kudy by měla vést vaše další cesta. Schopnost určit velmi přesně polohu přijímače kdekoliv na zemském povrchu má však i řadu dalších využití, například v oblasti bezpečnostních technologií.

Publikováno: 19. 9. 2022

Přečíst
Obnova ztracených dat aneb vykoupení z digitálního pekla

Obnova ztracených dat aneb vykoupení z digitálního pekla

Naprostá většina dat dnes koluje světem v digitální podobě. A to včetně dat osobních, důvěrných či nějakým způsobem důležitých. Zálohování či kopírování takových dat je mnohem snazší než u dat, která digitální podobu nemají. Bohužel i v digitálním světě přicházejí okamžiky, kdy se vám něco ztratí, smaže nebo poškodí tak, že svá data prostě nevidíte. Co dělat v takových případech?

Publikováno: 29. 8. 2022

Přečíst
Umění pracovat jinak i jinde

Umění pracovat jinak i jinde

Pokud jste si už vyzkoušeli home office a zároveň vás baví cestování, máte dobře nakročeno k dobrodružnému životu digitálního nomáda. Člověka, který pro cestování nepotřebuje velké úspory a dlouhé dovolené, zato si však s sebou na cesty přibalí i počítač, přes který může pracovat odkudkoli, kde je internet. Den si pak takový cestovatel může rozdělit například na pracovní dopoledne a odpolední výlet na nedaleký hrad, do národního parku nebo na pobřeží. Není to ovšem jen tak. Takový životní styl vyžaduje mnoho dovedností, a to od pracovní morálky, dodržování vlastních zásad až přes plánování i orientaci v digitálním světě. Nejdůležitější je však chuť, vůle a odhodlání do toho jít. Pokud vám to zní jako něco, co by mohl být váš šálek kávy, není potřeba rovnou balit kufry a vyrážet do Thajska. Dobré je začít testovací výpravou, třeba do sousedního kraje a zjistit, jestli je to opravdu takové, jaké si to představujete.

Publikováno: 20. 7. 2022

Přečíst
Případová studie výkonu práce z domova: společnost Avast

Případová studie výkonu práce z domova: společnost Avast

V roce 2022 se Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím projektu DigiKompetence, který plynule navázal na projekty DigiKatalog a DigiStrategie 2020, rozhodlo pomoci nejen firmám a organizacím, ale i zaměstnancům zvládnout –⁠ pro spoustu z nás stále relativně novou možnost a v jednu chvíli i povinnost –⁠ práci na homeoffice.

Publikováno: 16. 6. 2022

Přečíst
Digitální hnutí proti plýtvání jídlem

Digitální hnutí proti plýtvání jídlem

Dnes máme dostupná docela přesná data o tom, kolik jídla se vyhodí. Je to vcelku drtivá třetina vypěstovaných a opečovávaných potravin. Nejzásadnější zprávou je, že z toho musíme vinit hlavně sami sebe. Přes polovinu tohoto plýtvání totiž mají na svědomí koncoví zákazníci, tedy domácnosti. V Evropě připadá na jednoho člověka 96–115 kg zbytečně vyhozeného jídla za rok. To je pořádně velká hromada. A také nemalé zbytečné výdaje, že? Co s tím? Jak se naučit lépe skladovat potraviny, aby nepodlehly předčasné zkáze, jak lépe plánovat nákupy, abychom nekupovali nadbytečné suroviny, a jak tomu kolosálnímu číslu vyhozených dobrot odlehčit? A jak tohle všechno souvisí s digitálním světem? Podíváme se na několik online zdrojů, kde se o tématu dozvědět více, kde čerpat inspiraci pro řešení a jak pomoci podnikům s neprodanými výrobky, a ještě k tomu ušetřit.

Publikováno: 28. 12. 2021

Přečíst
Co je skutečnost? Ověřujete si informace, které se dozvíte na internetu?

Co je skutečnost? Ověřujete si informace, které se dozvíte na internetu?

„Je to pravda… Tady to máš černé na bílém!“ Ano, to je ono. Tímhle tvrzením s odkazem na psaný zdroj si mnozí z nás zvykli vyvracet veškeré pochybnosti. Říkáte, že už to neplatí? Pojďme se na to podívat z blízka.

Publikováno: 20. 12. 2021

Přečíst
1 2 3 4 5 > >>
Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání