Večerní plánování za pomoci digitálních nástrojů

Co je večerní plánování?

Večerní plánování spočívá v tom, že si každý večer před spaním napíšete seznam smysluplných úkolů a činností na následující pracovní den. Tento jednoduchý návyk vám pomůže mít jasno v tom, co je třeba udělat, a umožní vám začít den s jasným cílem.

Jak začít s večerním plánováním za použití digitálních nástrojů?

 1. Najděte si klidné místo:
  • Před spaním si najděte klidné místo, kde nebudete rušeni. Může to být váš pracovní stůl, kuchyňský stůl nebo pohodlné křeslo.
 2. Vyberte si digitální nástroj:
  • Zvolte si aplikaci nebo nástroj, který vám nejvíce vyhovuje pro plánování úkolů. Můžete použít aplikace jako Todoist, Microsoft ToDo, Google Keep nebo cokoliv jiného.
 3. Napište seznam úkolů:
  • V aplikaci si vytvořte seznam úkolů a činností, které chcete následující den zvládnout. Seznam by měl obsahovat maximálně 3 hlavní úkoly a několik menších úkolů. Buďte konkrétní a realističtí.
 4. Prioritizujte úkoly:
  • V aplikaci označte 3 nejdůležitější úkoly, které mají nejvyšší prioritu. Tyto úkoly by měly být vaší hlavní prioritou následující den.

Vyhodnocení úkolů

Každý večer si také vyhodnoťte splněné a nesplněné úkoly z předchozího dne:

 1. Označení splněných úkolů: V aplikaci označte splněné úkoly jako dokončené. Tento jednoduchý krok vám poskytne pocit úspěchu a motivace.
 2. Označení nesplněných úkolů: Nesplněné úkoly nechte v seznamu a zeptejte se sami sebe, proč nebyly splněny. Hledejte odpovědi a učte se z nich. Možná zjistíte, že jste podcenili časovou náročnost úkolu nebo že jste byli vyrušováni.
 3. Přepište úkoly: Nesplněné úkoly přesuňte na nový seznam pro další den a přidejte také nové smysluplné úkoly, které jsou potřeba udělat.

Výhody večerního plánování za pomoci digitálních technologií

 • Přehlednost: Digitální nástroje umožňují snadno upravovat a přesouvat úkoly, takže máte vždy jasný přehled.
 • Připomínky: Většina aplikací nabízí možnost nastavit si připomínky, které vám pomohou nezapomenout na důležité úkoly.
 • Synchronizace: Vaše úkoly a plány můžete synchronizovat mezi různými zařízeními (mobilní telefon, tablet, počítač), což vám umožní mít je vždy po ruce.
 • Historie: Digitální nástroje vám umožní snadno sledovat historii splněných a nesplněných úkolů, což může být užitečné pro dlouhodobé zlepšování.

Jak začít

 1. Vyberte si vhodnou aplikaci: Zvolte si nástroj, který vám nejlépe vyhovuje. Můžete vyzkoušet několik různých aplikací a zjistit, která vám nejvíce vyhovuje.
 2. Stanovte si pravidelný čas na plánování: Každý večer si vyhraďte 10-15 minut na vytvoření seznamu úkolů a jejich vyhodnocení.
 3. Buďte konzistentní: Držte se svého plánu a postupně si zvykněte na tento nový návyk. Pravidelné večerní plánování vám pomůže lépe strukturovat váš den a zvýšit vaši produktivitu.

Závěr

Večerní plánování za použití digitálních technologií je jednoduchý, ale účinný nástroj, který vám může pomoci lépe strukturovat váš pracovní den, zvýšit produktivitu a zlepšit váš time management. Začněte dnes večer a vyzkoušejte, jaký rozdíl to může udělat ve vašem pracovním životě.


Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání