Jak využít chytré formuláře

V oblasti práce s informacemi patří mezi zásadní kritéria kvality jejich přesnost, věrohodnost, objem a dostupnost. Jinými slovy, je vám k ničemu, když máte v počítači ohromnou tabulku s kontakty, ve které je polovina telefonních čísel nefunkční a u té druhé půlky vůbec netušíte, jestli je pan Růžička zedník či váš firemní bankéř....

Publikováno: 1. 4. 2024

Přečíst

Osobní informační management

Informační management, někdy též řízení informací se zabývá sběrem, zpracováním a distribucí informací k jednomu či více uživatelům. V organizaci jde o využívání informací pracovníky jednotlivých oddělení. Ti mohou mít co do přístupu k informacím různá oprávnění.

Publikováno: 1. 3. 2024

Přečíst

Jak efektivně komunikovat v digitálním světě

Právě snadnost zachování původní podoby sdělení, jednoduchost tvorby kopií a dlouhá trvanlivost písemně uchovaného textu jsou hlavními důvody, proč si všechny důležité věci lidé již odedávna zapisují. Zákony, smlouvy a další úřední dokumenty jsou toho jednoznačným důkazem. V textové podobě nacházíme také mnoho informací o životě našich předků i o současném dění kolem nás. Psaný text však nemá jen výhody. Pokud uděláte chybu při hovoru, za chvilku o ní nikdo nebude vědět. Oproti tomu v psaném textu jsou přehmaty vidět stále a na všech místech, kam se vámi napsaný výtvor dostane.

Publikováno: 1. 4. 2022

Přečíst

Užitečné nástroje pro správu dat a informačních toků v domácí kanceláři

Práce z domova může mít mnoho podob. Pokud pracujete ve velké firmě, pravděpodobně to budete mít trochu jednodušší. Dostanete firemní notebook, na kterém jsou nainstalované všechny potřebné aplikace a systém v počítači se na vás bude tvářit tak, jako kdybyste seděli u počítače v kanceláři vašeho zaměstnavatele. Většinu potřebných nastavení za vás udělá IT oddělení, na vás je pouze to, abyste doma měli připojení k internetu a elektrickou zásuvku.

Publikováno: 1. 3. 2022

Přečíst

Řízení pracovního týmu na home office

Práce z domova neboli home office je flexibilní formou pracovního poměru, kdy zaměstnanec pracuje určitou část pracovní doby mimo sídlo firmy v místě, které si sám určí. Místem výkonu práce nemusí být nutně bydliště pracovníka. Zcela běžně dnes lidé kombinují tuto formu s delší soukromou cestou po světě, oblíbené jsou rovněž vlastní či pronajaté chalupy, kavárny nebo sdílené kanceláře.

Publikováno: 1. 2. 2022

Přečíst

Proč lidé kreslí mapy?

Nemusíme se vydávat na daleké cesty, abychom se dostali do krajů, kde to tak dobře neznáme. Stačí vyjet do sousedního regionu. Ale i na větších výletech či dovolených se potřebujeme zorientovat a najít náš cíl i cestu, kterou se dostaneme zpět. A když žádný cíl cesty ještě nemáme? Nevadí, i tady pomůže mapa.

Publikováno: 1. 1. 2022

Přečíst

Některé opravy digitální techniky zvládnete i vy sami

Digitální technika je naším velkým pomocníkem. Ne vždy ale všechno funguje dokonale. Kupříkladu bez elektřiny si počítač vůbec nespustíme a každý z nás už alespoň jednou zabloudil někam, kde nešlo volat z mobilu prostě proto, že nebyl dostupný signál operátora.

Publikováno: 1. 12. 2021

Přečíst

Digitálně za kulturou

Hudba, umění, historie, sport. Oblíbená témata, kterými si lidé plní čas určený k zábavě nebo seberozvoji. Přestože jsou obvykle spojována s osobním zážitkem plným emocí, s příchodem digitálního věku se velká část z nich úspěšně dostává k lidem i virtuální cestou. A díky technologiím je i mnohem snazší se k těmto zážitkům dostat.

Publikováno: 1. 11. 2021

Přečíst

Kutím, kutíš, kutíme

Sociální sítě, weby, videoservery a komunikační platformy – to všechno jsou moderní pomocníci každého, kdo propadl fenoménu DIY. Do It Yourself – udělej si sám je jedním z nejčastěji hledaných výrazů na internetu. Pojem zahrnuje prakticky veškeré obory lidské činnosti – od jednoduchých triků pro běžný život až po velkolepé projekty srovnatelné s těmi, které dělají největší světové korporace.

Publikováno: 1. 10. 2021

Přečíst

Jak se vyhnout kyberzlu?

V tomto zpravodaji vám chceme ukázat příběhy a situace lidí, kteří skutečně existují. Tyto události jsou velmi nepříjemné a mohou vést až k ukončení života nebo k dlouhodobějším psychickým potížím. Odvrácená strana internetu. Kyberšikana.

Publikováno: 1. 9. 2021

Přečíst

Základní nástroje on-line komunikace

My lidé jsme společenské bytosti, které spolu bytostně potřebují komunikovat. Komunikace tak patří mezi zásadní lidské dovednosti, kdy si mezi sebou předáváme a sdílíme informace v jejich nejrůznějších podobách (myšlenky, názory, emoce, způsoby chování apod.) a dorozumíváme se mezi sebou. Komunikace slouží k vytváření, udržování a pěstování mezilidských vztahů.

Publikováno: 1. 8. 2021

Přečíst

Jak se učit přes počítač?

Tradiční pojetí vzdělávací instituce jako budovy, do které chodí učitelé a studenti, je dnes pouze jednou z řady možností, jak v moderním světě získat potřebnou kvalifikaci. Možnosti online vzdělávání jsou dnes téměř neomezené. Záleží jen kolik máte času a peněz. Přes internet se můžete učit téměř vše, od hraní kuliček až po velmi komplikované chirurgické zákroky či stavbu vesmírné lodi.

Publikováno: 1. 7. 2021

Přečíst

Žijeme v budoucnosti?

Digitální technologie jsou hlavním hybatelem totální proměny lidstva. Jsou všude okolo nás a jsou nedílnou součástí našich životů. Dnes je naprosto běžné vlastnit osobní počítač nebo notebook a chytrý telefon. Pro určité skupiny lidí je toto vybavení nutností. Bez digitálních technologií by nemohla probíhat on-line výuka ani by pro řadu z nás nebylo možné pracovat z domova. V současné době jde přes internet řešit mnoho záležitostí, které bylo dříve nutné řešit osobně na nejrůznějších místech. Šetříme čas strávený pochůzkami a máme více času na další činnosti.

Publikováno: 1. 6. 2021

Přečíst

Jak využít digitální technologie k rozvoji těla i ducha a také k zábavě?

Digitální technologie se postupně stávají nedílnou součástí našeho volného času. Vstupují i do činností, ve kterých jsme si je ještě nedávno nedokázali vůbec představit. Někdo tento trend vítá, jiný proti němu brojí. Díky němu si ale můžeme doma nebo i s kolegy v práci zacvičit s virtuální trenérkou, poslouchat poslední kolegy v práci zacvičit s virtuální trenérkou, poslouchat poslední hudební hity nebo okamžitě sledovat další díly našeho oblíbeného seriálu.

Publikováno: 1. 5. 2021

Přečíst

Jak funguje digitální záznam zvuku?

Hudba provází lidskou populaci již mnoho tisíc let. Ačkoli se historikové nedokážou přesně shodnout na době, kdy vznikly první hudební nástroje, jisté je, že nejméně tři tisíciletí již lidstvo tvoří, zaznamenává a opětovně reprodukuje hudební motivy. A stejně jako tomu je v jiných oborech, i v hudbě došlo s příchodem digitalizace k velkým změnám. Hudba nebyla nikdy tak dostupná jako je tomu dnes. A to nejen pro poslech. K tomu, abyste se stali hudebním skladatelem nebo producentem, dnes stačí znát jen pár digitálních kouzel.

Publikováno: 1. 4. 2021

Přečíst

Nadměrné užívání digitálních technologií může způsobovat závislost

Podle různých průzkumů kontrolujeme mobil 50× až 200× za den. Každé upozornění, které vidíme na displeji, nás chytá do on-line pasti a bere nám čas, jelikož to neskončí jen přečtením oné jedné zprávy. Navíc nás neustálé pípání telefonu vyrušuje od práce, narušuje naši koncentraci a je těžké ji znovu získat. Náš mozek je tak velmi zatížený a vlastně bychom mohli s nadsázkou říci, že stále jede na plný plyn.

Publikováno: 1. 3. 2021

Přečíst

Jak zlepšit své digitální dovednosti?

Naším cílem je, aby i digitálně vyloučení jedinci získali alespoň základní úroveň dovedností, které potřebují pro práci s digitálními technologiemi. Základním předpokladem je přesvědčení o potenciálu digitálních nástrojů a zájem o jejich využívání. Bez motivace je vše ostatní vcelku zbytečné. Pokud budou lidé ochotni používat digitální kompetence ve svém soukromém a pracovním životě, je napůl vyhráno.

Publikováno: 1. 2. 2021

Přečíst

Jak se bránit kybernetickým hrozbám?

V souvislosti s pandemií koronaviru se rozšiřuje práce z domova, porady se dělají on-line, lidé nakupují v e-shopech, školy a vzdělávací instituce přechází na on-line výuku a řada povolání hledá nové možnosti v on-line světě. To vše se děje v tzv. kyberprostoru, jehož hlavní vstupní branou je internet.

Publikováno: 1. 1. 2021

Přečíst

Chytrá domácnost – ovládejte na dálku domácí spotřebiče i další zařízení

Velkou výhodou je, že jediným přístrojem můžete zkontrolovat a regulovat všechna zařízení a spotřebiče ve vašem domě. Teoreticky tak ani není třeba vstávat ze sedačky. Ovládání funguje okamžitě. Kliknutím na správné tlačítko, případně patřičným povelem nahlas, můžete instruovat veškeré spotřebiče.

Publikováno: 1. 12. 2020

Přečíst

Jak dokáží digitální technologie podpořit například zdraví, práci či vztahy?

Mezi nejdůležitější faktory ovlivňující zdraví patří životní styl, do kterého zařazujeme naše stravovací návyky, pohybové aktivity, spánkový rytmus a prostředí, ve kterém se pohybujeme. Ke kontrole fyzického stavu můžeme v dnešní době využít různé technologie, ať již se jedná o různé monitory aktivity, digitální teploměry, krokoměry, měřiče srdečního tepu nebo digitální testy rozboru krve či DNA a testy hladiny alkoholu v krvi. K technologickým vychytávkám patří i různé vibrační a masážní podložky.

Publikováno: 1. 11. 2020

Přečíst

Jak digitální technologie pomáhají s osobními financemi?

Peníze jsou důležitou součástí světa, ve kterém žijeme. Materiální zajištění do značné míry ovlivňuje kvalitu našeho života a celkově naši spokojenost. Peníze se v různých formách používají po staletí. V současné době se kromě digitalizace klasických měn stále více prosazují také čistě internetové peníze, jako je třeba Bitcoin. Když se nad tím zamyslíme, tak i ty používáme v podstatě ke stejným účelům, jako naši dávní předkové používali první mince.

Publikováno: 1. 10. 2020

Přečíst

Jak digitální technologie ovlivňují náš způsob cestování?

Cestování je činnost, která provází člověka celý život od chvíle, kdy se naučí chodit. Cestujeme za prací, vzděláním, rodinou a samozřejmě se také vydáváme na výlety či dovolenou. Vstup digitálních technologií do cestování a dopravy přináší mnohé výhody, k nimž patří možnost získat aktuální informace a využívat efektivní nástroje, které nám ušetří peníze i čas.

Publikováno: 1. 9. 2020

Přečíst

Na co jsou digitální technologie krátké?

V posledních letech jsme svědky opakujících se diskuzí nad tím, zda školy žáky připravují na život tak, jak by měly. Pravdou je, že pomocí internetu, aplikací v chytrém telefonu nebo digitálních přístrojů lze docílit mnohého. Opravdu ale v budoucnu nebude nikdo chodit do školy, na semináře a kurzy?

Publikováno: 1. 8. 2020

Přečíst

Kdo stojí za celým digitálním světem?

Internet se stal naší každodenní realitou, bez které si už život snad ani nedokážeme představit. Denně tráví čas na internetu téměř 7 mil. Čechů. Nejvíce využívaným a zároveň nejnebezpečnějším prostorem v digitálním světě jsou sociální sítě. Při jejich užívání více než jinde platí heslo: Neznalost neomlouvá!

Publikováno: 1. 7. 2020

Přečíst

Požadavky na digitální dovednosti se zvyšují

Neustále se objevují nové technologické „zázraky”, které si rychle získávají oblibu mezi lidmi z celého světa. Je obdivuhodné, jak tyto technologie dokáží usnadnit život. Navíc nás mnoho dalších překvapení v tomto oboru teprve čeká. Moderní technologie zlepšují kvalitu našeho života, usnadňují nám rutinní úkoly, pomáhají chránit lidské životy a poskytují nám zábavu i rozptýlení.

Publikováno: 1. 6. 2020

Přečíst

Kterak digitální technologie vrátily babičku do života

Kvalita života se dá zjednodušeně definovat jako vnímání spokojenosti a osobní pohody jedince v hlavních pilířích života, které tvoří jeho zdraví, práce, rodina, vztahy a přátelé. Zdraví je stav úplné fyzické, psychické a sociální pohody. Naše zdraví ovlivňují různé faktory, ke kterým patří například dodržování zdravého životního stylu včetně aktivního využívání volného času, pěstování koníčků, naše duchovní naladění, hodnotová orientace a pocit smysluplnosti vlastního života.

Publikováno: 1. 5. 2020

Přečíst

Co všechno jsou digitální technologie?

Koncepce přípravy na život v budoucnosti, v níž prožijeme zbytek našich životů, vychází z modelu „digitálně gramotného člověka“. Digitálně gramotný člověk je jedinec, který dokáže využívat široké spektrum moderních digitálních technologií k poznávání, učení, spolupráci a pro naplnění dalších osobních potřeb. Díky tomu se snadněji přizpůsobí změnám v prostředí i v charakteru činností a účinně ovládá nové digitální technologie.

Publikováno: 1. 4. 2020

Přečíst

Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie