1 2 >
#25 DIGIKOMPETENCE: Podpora a vzdělávání pro výkon práce z domova (host: Jiří Molnár)
#25 DIGIKOMPETENCE: Podpora a vzdělávání pro výkon práce z domova (host: Jiří Molnár)

Projekt DigiKompetence došel ke svému závěru a my jsme stihli spoustu věcí. Spoustu věcí jsme se naučili a spoustu věcí vytvořili. Nic z toho by však nevzniklo, kdyby nebylo Jirky Molnára. Jiří Molnár pracoval řadu let jako šéfredaktor technologických zpravodajských portálů a jako marketingový specialista. Věnuje se programování online aplikací a spolupracuje s řadou projektů napříč ministerstvy ale i v soukromém sektoru. Zkušenosti a kontakty kombinuje coby odborný gestor i v rámci projektu DigiKompetence realizovaným Ministerstvem práce a sociálních věcí, v rámci kterého vychází i naše DigiPodcasty. Lepšího gestora jsme si nemohli přát!

Publikováno: 15. 12. 2023

#24 Evaldo jako nástroj k hodnocení digitálních kompetencí (host: Hynek Načeradský)
#24 Evaldo jako nástroj k hodnocení digitálních kompetencí (host: Hynek Načeradský)

Vlajková loď projektu Digitální vzdělávání. Naše dítě a naše nejoblíbenější platforma na světě. Evaldo pomáhá jednotlivcům i firmám zjistit, jak na tom jsou v úrovni digitálních kompetencí. Představit a hlavně vychválit ho přijde velký otec zakladatel, pan Hynek Načeradský. Hynek je dlouholetým zaměstnancem MPSV a vedoucím vývojářem sebehodnotícího nástroje Evaldo. Jeho hlavní zaměření spočívá ve tvorbě webových stránek, webové grafice a projektovém řízení. Hynek vystudoval Aplikovanou informatiku na Vysoké škole ekonomické a před nástupem na MPSV byl spoluvlastníkem agentury na tvorbu webových stránek Freely Agency.

Publikováno: 20. 11. 2023

#23 Umělá inteligence jako výtečný pomocník na home office (host: Jaroslav Jindra)
#23 Umělá inteligence jako výtečný pomocník na home office (host: Jaroslav Jindra)

Velké téma a ohromný boom kolem AI vidí v dnešních dnech každý, kdo se aspoň zlehka pohybuje v digitálním světě. Pomůže mi AI v práci? Může mi AI při správném používání ušetřit čas a nervy? Je AI bezpečný pomocník? Je to důvěryhodný pomocník? A co když AI bude dělat mou práci lépe, než já? V dnešním podcastu přivítáme Jaroslava Jindru, předsedu vzdělávacího sdružení Aisis. Jaroslav je expertem na oblast e-learningu a online vzdělávání prostřednictvím multimediálních nástrojů. Zaměřuje se především na rozvoj rozhodovacích dovedností dětí a mládeže, kde řídí projekt Rubikon. Nenechte si ujít jeho tipy, jak AI používat. Budete překvapeni, jak skvělý pomocník AI nakonec může být.

Publikováno: 30. 10. 2023

#22 (Týmová) spolupráce prostřednictvím digitálních technologií (host: Petr Naske)
#22 (Týmová) spolupráce prostřednictvím digitálních technologií (host: Petr Naske)

Víte, jak se říká - opakování, matka….? Vyvarujeme se těchto klišé a i když se toto téma zdá několikrát již probírané, náš dnešní host náš přesvědčí, že týmová spolupráce můžu mít mnoho podob. Petr Naske působí v Národním pedagogickém institutu od roku 2012 jako projektový manažer a odborný konzultant. Můžete ho znát jako jednu z tváří DigiKoalice, což je platforma propojující organizace v ČR napříč digitálním vzděláváním dětí i dospělých.

Publikováno: 29. 9. 2023

#21 Práce z domova a ochrana životního prostředí (host: Vojtěch Kotecký)
#21 Práce z domova a ochrana životního prostředí (host: Vojtěch Kotecký)

Patříte, stejně jako náš tým z Digi k těm, kterým záleží na tom, jak a kde žijí? A jaké důsledky může k životnímu prostředí mít práce na HO? Zdánlivě neslučitelná témata. O to víc nás překvapilo, jak skvěle si s tématy poradil pan Vojtěch Kotecký. Vojtěch Kotecký pracuje na Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP UK). Má zde na starosti program Inkubátor environmentální udržitelnosti, který pracuje s podniky a veřejnou správou na vytváření a zavádění ekologických inovací. Nenechte si tento podcast ujít, překvapí Vás, jak velký dosah můžou mít maličkosti.

Publikováno: 30. 8. 2023

#20 Jak se bránit samotě při práci z domova (host: Alexandra Hrouzková)
#20 Jak se bránit samotě při práci z domova (host: Alexandra Hrouzková)

Není tomu tak dlouho, co jsme se zaměřili na téma zdraví v našich podcastech. Dnešní díl je pokračováním, ve kterém věnujeme pozornost našemu mentálnímu zdraví. Nejednomu z nás se totiž práce na HO podepsala na vnitřním klidu a pohodě. Čím je to způsobeno a jak tomu předejít aneb jak si s tím poradit nám řekne Alexandra Hrouzková. Alexandra Hrouzková je psycholožka a psychoterapeutka se specializací ve vztahové individuální i párové psychoterapii. Formou koučinku a supervize pracuje s pracovními týmy ve firemních prostředích a taky je členkou ČAP – České asociace pro psychoterapii.

Publikováno: 27. 7. 2023

#19 Vzdělávací on-line platforma IBM SkillsBuild (host: Kristina Kosatíková)
#19 Vzdělávací on-line platforma IBM SkillsBuild (host: Kristina Kosatíková)

On-line vzdělávání už dávno není jen pro studenty. Se správným kurzem nebo webinářem můžete posunout svoje zkušenosti na úplně jinou úroveň. O on-line kurzech si dnes budeme povídat s paní Kristinou Kosatíkovou ze společnosti IBM, která nám představí IBM SkillsBuild, což je on-line vzdělávací platforma, kde najdete 1000 kurzů v nově vznikajících profesních oborech a dovednostech potřebných pro budoucí povolání.

Publikováno: 30. 6. 2023

#18 Ochrana zdraví a duševní pohody (host: Michaela Štáfková)
#18 Ochrana zdraví a duševní pohody (host: Michaela Štáfková)

Dnešní díl se bude věnuje zdraví. Tomu fyzickému i mentálnímu zdraví. Kolik času trávíte online? A kolik času jste věnovali místu, kde pracujete? Většina z nás zná bolest za krkem, bolest v zápěstí, bolesti hlavy a oči jako slzavá údolí. A co teprve naše mysl, kterou sociální sítě a online prostředí dokáže pohltit. Možná přímo přehltit. Povídáme si s Míšou Štáfkovou, adiktoložkou, koučkou a terapeutkou, která má tipy, jak si udržet zdravé tělo a čistou mysl i na home office.

Publikováno: 30. 5. 2023

#17 Kybernetické hrozby (host: David Kudrna)
#17 Kybernetické hrozby (host: David Kudrna)

Pokud nás sledujete na sociálních sítích, určitě vám neutekla informace o naší zcestovalé kolegyňce, která se stala obětí kyber útoku a z jejího účtu odešly neoprávněné platby. Řešení takové situace není nejrychlejší a ani nejpříjemnější. A rozhodně to není jediný druh kyber útoku, který se může stát komukoliv. O kyber hrozbách, jejich vzniku, odhalení i o rizikách, které se v nich skrývají si dnes budeme povídat nejen se Zuzkou, ale především s panem Davidem Kudrnou, mikroinfluencerem, který se věnuje šíření osvěty v kybernetické bezpečnosti.

Publikováno: 28. 4. 2023

#16 Ochrana osobních dat a soukromí (host: Miriam Sedláčková)
#16 Ochrana osobních dat a soukromí (host: Miriam Sedláčková)

Dnešní díl podcastu jsme věnovali ochraně osobních dat a soukromí na internetu. Dozvíte se, jak svá data co nejlépe zabezpečit a jakých chyb se vyvarovat. Jak poznáme, že je náš počítač pod kontrolou záškodníka a co v tom případě máme dělat? Jak reagovat na emailové vyděrače? Jak se bránit spambotům, ransomwaru nebo scarewaru? A jaká hesla doslova otevírají útočníkovi dveře k našim účtům? O tom všem jsme si povídali s paní Miriam Sedláčkovou, koordinátorkou a metodičkou informační a komunikační technologie na Střední škole strojírenské a elektrotechnické v Brně.

Publikováno: 30. 3. 2023

#15 Ochrana zařízení. Řešení technických problémů (host: Petr Polívka)
#15 Ochrana zařízení. Řešení technických problémů (host: Petr Polívka)

Dnešní podcast věnujeme ochraně našich zařízení a řešení technických problémů. Pozvali jsme do studia pana Petra Polívku a věříme, že se o této oblasti dozvíte něco nového i vy, kdo máte s technikou kamarádské vztahy. Problém nedostatečného nebo špatně vybraného technického zařízení trápí dle průzkumu webu e15.cz až 42 % zaměstnanců. Jedná se často o kvalitu internetového připojení, počítačového vybavení anebo i podpory IT oddělení. Snaha firmy ušetřit a také neznalost vedou k finančním ztrátám a ke znehodnocení celého efektu, který by měla funkční technika přinést. Co je nám platná vynikající nabídka na obchodní schůzce, když se nám seká počítač a nefungují videa? Nebo při on-line schůzce s klientem použijeme nekvalitní kameru a nefunkční mikrofon. Platí totiž, že první dojem je pro budoucí spolupráci klíčový, a pokud nám první kontakt zkomplikuje nefunkční technika, můžeme nás to stát ztrátu důležitého klienta.

Publikováno: 28. 2. 2023

#14 Freelo jako dobrý pomocník pro efektivní práci a řízení projektů (host: Karel Dytrych)
#14 Freelo jako dobrý pomocník pro efektivní práci a řízení projektů (host: Karel Dytrych)

Dnešní díl je určen všem, kdo řídíte projekty a ještě jste třeba pro to nenašli vhodný nástroj. Možná se vám zalíbí ten, který vám dnes se svým hostem představíme. Budeme si povídat o programu Freelo, což je česká aplikace, která usnadňuje řízení projektů a úkolů od těch nejmenších až po ty velké. Hlavní výhodou je snadná organizace práce v týmu a s tím spojené ještě snadnější rozdělování úkolů. Výsledkem je zvýšení kvality řízení projektu a také zvýšení produktivity celého týmu. Dle výsledků dotazníku firmy Easy Software podniky vnímají jako nejdůležitější vzájemnou důvěru v týmu, individuální odpovědnost a kvalitní zpětnou vazbu. Díky spokojenosti se strukturou projektového řízení se firmy v roce 2021 až 2022 dočkaly mnohem vyššího počtu úspěšně dokončených projektů, což potvrdilo 72 % českých podniků. O 10 % více dotázaných firem než v předchozím roce dokázalo dokončit všechny nebo téměř všechny projekty. Pozitivně je vnímán především přechod na řízení projektů na dálku, kde se firmy naučily mnohem lépe využívat projektové manažerské nástroje a lidské zdroje. Ale pouze 13 % dotázaných firem poskytuje přístup do projektového nástroje všem svým zaměstnancům, což můžeme vnímat jako nevyužitý potenciál. Správná projektová platforma dokáže zjednodušit všechny procesy ve firmě a přístup k ní by neměli mít pouze projektoví manažeři. Efektivně nastavený nástroj na správu projektů je klíčový pro dobré fungování firmy. Zaměstnanci cítí větší důvěru a zodpovědnost za projekty, kvalitnější je i zpětná vazba v interní komunikaci.

Publikováno: 30. 1. 2023

#13 Home office a zákony (host: Monika Urgošíková)
#13 Home office a zákony (host: Monika Urgošíková)

Máte aspoň základní ponětí o tom, co si můžete dovolit na home office v rámci zákoníku práce? Jak a kde můžete na home office pracovat, abyste to mohli regulérně vykázat jako práci z domova? A jak řešit třeba úraz nebo přesčasy na home office? Že si nejste jisti? Nevadí. Proto dnešní podcast věnujeme právě této oblasti: home office a zákony.

Publikováno: 20. 12. 2022

#12 Tvorba digitálního obsahu aneb jak se tvoří animovaný film (Host: Adam Parma)
#12 Tvorba digitálního obsahu aneb jak se tvoří animovaný film (Host: Adam Parma)

Dnešní podcast nás zavede do světa, který baví nejen nás, ale i vás a vaše děti. Dnes si budeme povídat o tvorbě digitálního obsahu s tím nejpovolanějším, který tvoří to, co máme všichni bez rozdílu věku tak rádi. Tvorba animovaného filmu s Adamem Parmou. Adam Parma, scénárista, režisér a majitel produkční společnosti a animačního studia FILM21. Budeme si s ním povídat nejen o tom, jak se tvoří animovaný film a jaké profese jsou k tomu zapotřebí, ale třeba také o tom, jaká budoucnost na animovaný film čeká.

Publikováno: 30. 11. 2022

#11 Autorská práva a licence (Host: Václav Maněna)
#11 Autorská práva a licence (Host: Václav Maněna)

Často si říkáme, že když stáhneme fotku přímo z Googlu, nic se nestane. Že desítky až stovky postahovaných MP3 a filmů na disku má kde kdo. To, že je to běžná praxe, ale neznamená, že je to v pořádku. Téma autorských práv a licencí je velmi důležité a ačkoliv je komplikované, pokusíme se vám ho přednést v co nejpříjemnější podobě. Pomůže nám s tím náš host pan Václav Maněna. Učitel informatiky, lektor, ajťák a youtuber. Věnuje se e-learningu, online vzdělávání a technologiím ve výuce. Učí na Kombinovaném lyceu v Březové, jehož výuka probíhá pouze online formou. Mimo to se také angažuje v projektech Národního pedagogického institutu.

Publikováno: 31. 10. 2022

1 2 >
Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání