Víte, jak se říká - opakování, matka….? Vyvarujeme se těchto klišé a i když se toto téma zdá několikrát již probírané, náš dnešní host náš přesvědčí, že týmová spolupráce můžu mít mnoho podob. Petr Naske působí v Národním pedagogickém institutu od roku 2012 jako projektový manažer a odborný konzultant. Můžete ho znát jako jednu z tváří DigiKoalice, což je platforma propojující organizace v ČR napříč digitálním vzděláváním dětí i dospělých.
Publikováno: 29. 9. 2023
Patříte, stejně jako náš tým z Digi k těm, kterým záleží na tom, jak a kde žijí? A jaké důsledky může k životnímu prostředí mít práce na HO? Zdánlivě neslučitelná témata. O to víc nás překvapilo, jak skvěle si s tématy poradil pan Vojtěch Kotecký. Vojtěch Kotecký pracuje na Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP UK). Má zde na starosti program Inkubátor environmentální udržitelnosti, který pracuje s podniky a veřejnou správou na vytváření a zavádění ekologických inovací. Nenechte si tento podcast ujít, překvapí Vás, jak velký dosah můžou mít maličkosti.
Publikováno: 30. 8. 2023
Není tomu tak dlouho, co jsme se zaměřili na téma zdraví v našich podcastech. Dnešní díl je pokračováním, ve kterém věnujeme pozornost našemu mentálnímu zdraví. Nejednomu z nás se totiž práce na HO podepsala na vnitřním klidu a pohodě. Čím je to způsobeno a jak tomu předejít aneb jak si s tím poradit nám řekne Alexandra Hrouzková. Alexandra Hrouzková je psycholožka a psychoterapeutka se specializací ve vztahové individuální i párové psychoterapii. Formou koučinku a supervize pracuje s pracovními týmy ve firemních prostředích a taky je členkou ČAP – České asociace pro psychoterapii.
Publikováno: 27. 7. 2023
On-line vzdělávání už dávno není jen pro studenty. Se správným kurzem nebo webinářem můžete posunout svoje zkušenosti na úplně jinou úroveň. O on-line kurzech si dnes budeme povídat s paní Kristinou Kosatíkovou ze společnosti IBM, která nám představí IBM SkillsBuild, což je on-line vzdělávací platforma, kde najdete 1000 kurzů v nově vznikajících profesních oborech a dovednostech potřebných pro budoucí povolání.
Publikováno: 30. 6. 2023
Dnešní díl se bude věnuje zdraví. Tomu fyzickému i mentálnímu zdraví. Kolik času trávíte online? A kolik času jste věnovali místu, kde pracujete? Většina z nás zná bolest za krkem, bolest v zápěstí, bolesti hlavy a oči jako slzavá údolí. A co teprve naše mysl, kterou sociální sítě a online prostředí dokáže pohltit. Možná přímo přehltit. Povídáme si s Míšou Štáfkovou, adiktoložkou, koučkou a terapeutkou, která má tipy, jak si udržet zdravé tělo a čistou mysl i na home office.
Publikováno: 30. 5. 2023
Pokud nás sledujete na sociálních sítích, určitě vám neutekla informace o naší zcestovalé kolegyňce, která se stala obětí kyber útoku a z jejího účtu odešly neoprávněné platby. Řešení takové situace není nejrychlejší a ani nejpříjemnější. A rozhodně to není jediný druh kyber útoku, který se může stát komukoliv. O kyber hrozbách, jejich vzniku, odhalení i o rizikách, které se v nich skrývají si dnes budeme povídat nejen se Zuzkou, ale především s panem Davidem Kudrnou, mikroinfluencerem, který se věnuje šíření osvěty v kybernetické bezpečnosti.
Publikováno: 28. 4. 2023
Dnešní díl podcastu jsme věnovali ochraně osobních dat a soukromí na internetu. Dozvíte se, jak svá data co nejlépe zabezpečit a jakých chyb se vyvarovat. Jak poznáme, že je náš počítač pod kontrolou záškodníka a co v tom případě máme dělat? Jak reagovat na emailové vyděrače? Jak se bránit spambotům, ransomwaru nebo scarewaru? A jaká hesla doslova otevírají útočníkovi dveře k našim účtům? O tom všem jsme si povídali s paní Miriam Sedláčkovou, koordinátorkou a metodičkou informační a komunikační technologie na Střední škole strojírenské a elektrotechnické v Brně.
Publikováno: 30. 3. 2023
Dnešní podcast věnujeme ochraně našich zařízení a řešení technických problémů. Pozvali jsme do studia pana Petra Polívku a věříme, že se o této oblasti dozvíte něco nového i vy, kdo máte s technikou kamarádské vztahy. Problém nedostatečného nebo špatně vybraného technického zařízení trápí dle průzkumu webu e15.cz až 42 % zaměstnanců. Jedná se často o kvalitu internetového připojení, počítačového vybavení anebo i podpory IT oddělení. Snaha firmy ušetřit a také neznalost vedou k finančním ztrátám a ke znehodnocení celého efektu, který by měla funkční technika přinést. Co je nám platná vynikající nabídka na obchodní schůzce, když se nám seká počítač a nefungují videa? Nebo při on-line schůzce s klientem použijeme nekvalitní kameru a nefunkční mikrofon. Platí totiž, že první dojem je pro budoucí spolupráci klíčový, a pokud nám první kontakt zkomplikuje nefunkční technika, můžeme nás to stát ztrátu důležitého klienta.
Publikováno: 28. 2. 2023
Dnešní díl je určen všem, kdo řídíte projekty a ještě jste třeba pro to nenašli vhodný nástroj. Možná se vám zalíbí ten, který vám dnes se svým hostem představíme. Budeme si povídat o programu Freelo, což je česká aplikace, která usnadňuje řízení projektů a úkolů od těch nejmenších až po ty velké. Hlavní výhodou je snadná organizace práce v týmu a s tím spojené ještě snadnější rozdělování úkolů. Výsledkem je zvýšení kvality řízení projektu a také zvýšení produktivity celého týmu. Dle výsledků dotazníku firmy Easy Software podniky vnímají jako nejdůležitější vzájemnou důvěru v týmu, individuální odpovědnost a kvalitní zpětnou vazbu. Díky spokojenosti se strukturou projektového řízení se firmy v roce 2021 až 2022 dočkaly mnohem vyššího počtu úspěšně dokončených projektů, což potvrdilo 72 % českých podniků. O 10 % více dotázaných firem než v předchozím roce dokázalo dokončit všechny nebo téměř všechny projekty. Pozitivně je vnímán především přechod na řízení projektů na dálku, kde se firmy naučily mnohem lépe využívat projektové manažerské nástroje a lidské zdroje. Ale pouze 13 % dotázaných firem poskytuje přístup do projektového nástroje všem svým zaměstnancům, což můžeme vnímat jako nevyužitý potenciál. Správná projektová platforma dokáže zjednodušit všechny procesy ve firmě a přístup k ní by neměli mít pouze projektoví manažeři. Efektivně nastavený nástroj na správu projektů je klíčový pro dobré fungování firmy. Zaměstnanci cítí větší důvěru a zodpovědnost za projekty, kvalitnější je i zpětná vazba v interní komunikaci.
Publikováno: 30. 1. 2023
Máte aspoň základní ponětí o tom, co si můžete dovolit na home office v rámci zákoníku práce? Jak a kde můžete na home office pracovat, abyste to mohli regulérně vykázat jako práci z domova? A jak řešit třeba úraz nebo přesčasy na home office? Že si nejste jisti? Nevadí. Proto dnešní podcast věnujeme právě této oblasti: home office a zákony.
Publikováno: 20. 12. 2022
Dnešní podcast nás zavede do světa, který baví nejen nás, ale i vás a vaše děti. Dnes si budeme povídat o tvorbě digitálního obsahu s tím nejpovolanějším, který tvoří to, co máme všichni bez rozdílu věku tak rádi. Tvorba animovaného filmu s Adamem Parmou. Adam Parma, scénárista, režisér a majitel produkční společnosti a animačního studia FILM21. Budeme si s ním povídat nejen o tom, jak se tvoří animovaný film a jaké profese jsou k tomu zapotřebí, ale třeba také o tom, jaká budoucnost na animovaný film čeká.
Publikováno: 30. 11. 2022
Často si říkáme, že když stáhneme fotku přímo z Googlu, nic se nestane. Že desítky až stovky postahovaných MP3 a filmů na disku má kde kdo. To, že je to běžná praxe, ale neznamená, že je to v pořádku. Téma autorských práv a licencí je velmi důležité a ačkoliv je komplikované, pokusíme se vám ho přednést v co nejpříjemnější podobě. Pomůže nám s tím náš host pan Václav Maněna. Učitel informatiky, lektor, ajťák a youtuber. Věnuje se e-learningu, online vzdělávání a technologiím ve výuce. Učí na Kombinovaném lyceu v Březové, jehož výuka probíhá pouze online formou. Mimo to se také angažuje v projektech Národního pedagogického institutu.
Publikováno: 31. 10. 2022
Víte, jak se říká, že co jednou spatří světlo světa na internetu už nikdy nezmizí? A víte, jakou za sebou necháváte digitální stopu? A jakou roli hrají ve správě digitální identity sociální sítě? A může to ovlivnit i náš pracovní život? To a mnohem více probereme dnes s naším hostem Petrem Seifertem. Petr Seifert působí od 2021 na Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost na pozici vedoucího oddělení vzdělávání. Zabývá se osvětou, vzděláváním, prevencí, profesními kvalifikacemi a kompetencemi v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Publikováno: 6. 10. 2022
Na tohle téma jsme se neobvykle těšili. Dnešní host nás totiž zasvětí do problematiky home office ve velké firmě a navíc z pohledu HR. Jak spolu může tým komunikovat? Musí být všichni v jednu dobu ve stejné virtuální místnosti? Martina Suchomelová je guru v oblasti řízení a vzdělávání lidských zdrojů pro nadnárodního giganta - Avast. Zeptáme se jí, co jí funguje při vedení týmu online. Jak využívají v Avastu digitální technologie při výběru zaměstnanců a k jejich následnému vzdělávání. Jaké fígle v Avastu mají na zvýšení motivace při práci z domova a taky nás moc zajímá, jak řeší neduhy komunikace na dálku.
Publikováno: 19. 9. 2022
Aktuální díl naší série Digi podcastů nás za pomocí i našeho hosta provede možnostmi, jak si například usnadnit život s komunikaci s úřady a jinými institucemi, protože i tam už spoustu věcí lze vyřešit efektivně a online. A nebo jak se díky online prostředí můžete vrátit zpět do života, jako kamarád naší moderátorky. Hostem je dnes pan Josef Šmída. Josef Šmída se 15 let profesně věnuje rozvoji založeném na lidských právech. Pracoval na různých pozicích pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, sbíral zkušenosti v kanceláři Vysokého komisaře pro lidská práva OSN v Moldavsku či na Velvyslanectví ČR v Buenos Aires. V posledních letech se věnoval digitálnímu začleňování, open datům a rozvoji civic tech v Nadaci OSF a Česko.Digital.
Publikováno: 3. 8. 2022