DigiInfo
Informační portál digitálních technologií
#5 Interakce prostřednictvím digitálních technologií (Host: K. Kopecký)
#5 Interakce prostřednictvím digitálních technologií (Host: K. Kopecký)

Interakce pomocí digitálních technologií nám umožňuje prožít celý den z pohodlí domova. Komunikovat online můžeme s kolegy, přáteli i rodinou a to přes různé online platformy. V dnešním díle ze série DigiPodcastů se dozvíme, že i tato komunikace má svá pravidla. Už jste slyšeli pojem NETIKETA? Pochopit nám to pomůže více než kvalifikovaný host Kamil Kopecký. K. Kopecký je český vysokoškolský pedagog působící na Univerzitě Palackého v Olomouci, který se orientuje na oblast rizikového chování v prostředí internetu a na moderní IT ve vzdělávání. Specializuje se zejména na kyberšikanu, sexting, cyber grooming, rizika sociálních sítí a ochranu osobních údajů v prostředí internetu.

Publikováno: 3. 5. 2022

#4 Správa dat, informací a digitálního obsahu (Host: M. Černý)
#4 Správa dat, informací a digitálního obsahu (Host: M. Černý)

Podcast, který jsme pro vás připravili tentokrát, nás efektivně provede systémem ukládání, zálohování a péčí o naše data. Ať už se jedná o fotky nebo důležité dokumenty, je nutné se o úklid svého online prostředí starat. Téma jsme otevřeli s profesorem Michalem Černým, který působí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je autorem mnoha knih, které digitálně vzdělávají dospělou populaci. I tentokrát jsme rozhovor absolvovali on-line. Koho jsme však viděli osobně byla fejetonistka Ivana Stejskalová. Podělila se s námi o zážitek z dob, kdy se on-line úklidu tolik nevěnovala.

Publikováno: 5. 4. 2022

#3 Jak hledat na internetu to, co potřebujete (Host: T. Staudek)
#3 Jak hledat na internetu to, co potřebujete (Host: T. Staudek)

Dnešní díl série podcastů DigiKompetence nás učí, jak efektivně hledat, orientovat se v prostředí internetu a jak se bránit dezinformacím a podvodníkům. Poznáte bezpečný e-shop? Umíte efektivně vyhledávat, aniž byste otevírali odkaz za odkazem? Dnešní díl je přínosem nejen pro práci doma, kdy vám efektivní vyhledávání ušetří čas i námahu, ale i pro váš denní život, kde je každá minuta volného času cenná. Jak si s problematikou vyhledávání poradit, nám prozradí dnešní host Tomáš Staudek – informatik, grafik a pedagog v oblasti designu, programované grafiky a softwarové estetiky na Masarykově univerzitě a Vysokém učení technickém v Brně. Náš rozhovor tentokrát neprobíhá přímo, propojili jsme se na dálku mezi Prahou a Brnem.

Publikováno: 18. 2. 2022

#2 Úvod do práce z domova (Host: V. Voslář)
#2 Úvod do práce z domova (Host: V. Voslář)

Začali jste, stejně jako většina lidí, pracovat doma? Nebo je to pro vás novinka? Co všechno potřebujete doma mít, aby pro vás byla práce stejně nebo dokonce více efektivní než v kanceláři? A co vaše sebereflexe? Dnešním hostem je magistr Václav Voslář, který je členem evaluační jednotky Ministerstva práce a sociálních věcí jež společně zjišťovala, jak práci z domova vnímají vedoucí pracovníci i zaměstnanci. A těšit se můžete na oblíbenou herečku a naší fejetonistku Ivanu Stejskalovou, která si sama vyzkoušela, jaké to je, když poprvé zakusíte změnu a pracujete z domova.

Publikováno: 31. 1. 2022

#1 Digitální technologie v každodenním životě (Host: J. Wagner)
#1 Digitální technologie v každodenním životě (Host: J. Wagner)

Jak se orientovat v množství aplikací pro počítač nebo mobil? Jak si vybrat ty správné a jak je správně používat? Pracujete často na počítači z domova? Možná oceníte náměty, jak být v tomhle případě efektivní a šetřit si čas a námahu. Naše podcasty jsou pro ty z vás, kdo jste se v digitálním světě nenarodili, ale postupně jste k digitechnologiím dorostli. Něco o nich už víte, leccos jste díky nim schopni zvládnout, ale rádi se dozvíte víc. Cílem našich podcastů je, abyste si zkrátka s digitálními technologiemi dobře rozuměli a používali je tak, aby vás neobtěžovaly, ale naopak vám pomáhaly. Dnešním hostem DigiPodcastu je odborník na digitální technologie, inženýr Jan Wagner.

Publikováno: 26. 1. 2022

Nahradí terapeuty umělá inteligence? Poslechněte si trendy v péči o duševní zdraví.
Nahradí terapeuty umělá inteligence? Poslechněte si trendy v péči o duševní zdraví.

Poslední dva roky byly dost na hlavu. A to doslova. Jedním z negativních důsledků pandemie totiž pochopitelně bylo zhoršení naší psychiky. Podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví stoupl výskyt úzkostných poruch dvakrát a výskyt deprese a rizika sebevražednosti dokonce třikrát. Duševním onemocněním tak trpí 792 milionů lidí po celém světě a jen třetina z nich vyhledá odbornou pomoc. Proto je dobře, že se díky vzniku mnoha nových iniciativ péče o duševní zdraví postupně destigmatizuje. Navíc i do psychoterapie přišla digitalizace – trendem se stala třeba on-line terapie, díky které se k odborné pomoci dostali i ti, kteří by jinak z různých důvodů terapeuta nevyhledali.

Publikováno: 7. 11. 2021

Vyučování ve VR brýlích, myšlení začátečníka a mikroedukace? Poslechněte si trendy ve vzdělávání.
Vyučování ve VR brýlích, myšlení začátečníka a mikroedukace? Poslechněte si trendy ve vzdělávání.

Mezi zásadní trendy moderního vzdělávání patří neoddiskutovatelně to, které se děje online. Do roku 2025 se má edtech stát průmyslem ve výši 319 miliard dolarů. Mimo povinnou školní docházku a formální vzdělávání zakončené titulem se ale rozvíjí také takzvaná mikro a nano edukace. Na platformě Duolingo je nejpopulárnější švédština, Unicorn University vám zase pomůže v IT. Nezapomeneme ani na alternativy předškolního věku – montessori a walfdorf pedagogiku. Proč jsou ale tak důležité kromě znalostí i měkké dovednosti? Jak se připravit na práce budoucnosti? A kde se učí Generace Z?

Publikováno: 3. 9. 2021

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání