Ze studie konkrétně vychází, že osm z deseti firem urychlilo některé své programy digitální transformace a 79 % podniků přehodnocuje své obchodní modely. Optimisticky se tak ukazuje, že drtivá většina nestála jen se založenýma rukama a nečekala, až krize přejde. Došlo tak k předběžné globální digitální transformaci, která do budoucna přináší zefektivnění provozu a flexibilní reakce pro různé situace.
Mohlo by vás zajímat: Digitalizace – hrozba nebo příležitost?
Mnoho podniků se otevřelo novým technologiím a respondenti tak uznávají, že kvůli letošní situaci potřebují agilnější a silnější IT infrastrukturu. 81 % evropských respondentů totiž předpokládá vyšší využití rozšířené reality (například pro instruktáž či prezentační účely). Téměř stejný počet dotazovaných (83 %) pak vnímá i jako krok kupředu zapojení umělé inteligence k vyhodnocování rizik a odhadování potencionálních distribucí. Avšak málo z dotazovaných takové změny plánuje v nejbližších letech. Zatím sázejí na cloudové služby a pružný systém, který tato cesta přináší.
Díky předchozím studiím realizovaných společností Dell můžeme porovnávat vcelku efektivně získaná data. Zatímco v letech 2016 a 2018 si byla čísla vesměs podobná, letošní výsledky na křivkové stupnici rozhodně dominují. Přibilo digitálně vyspělých podniků a ubylo tzv. „digitálních opozdilců", jejichž řady v letošním průzkumu zásadně prořídly. Našlo se také mnohem více firem, které sice ještě nemůžeme označovat za digitální lídry, ale již náskok aktivně dotahují. Nicméně stále zůstávají společnosti, které mají svou cestu k digitální transformaci dlážděnou překážkami. Mezi ty hlavní u dotazovaných patří hlavně nedostatek prostředků. Často si pak podniky se získanými daty neumí poradit a obávají se, že nebudou rozumět výstupům, budou zahlceni daty či nebudou schopni plnit požadavky GDPR.
Studie je přínosná hned v několika směrech. Díky výsledkům jsme schopni predikovat směr investic v příštích letech. Podniky se zaměří převážně na oblast kybernetické bezpečnosti, která je pro ně klíčová. Dalším odvětvím digitálních technologií, které získá zelenou bude infrastruktura 5G sítí a přidružený hardware. Silnou podporu také získají nástroje pro správu a ochranu dat, včetně již oblíbených hybridních cloudových řešení.
Krize mnoha podnikům ukázala nutnost silné a flexibilní IT infrastruktury, která umožní nejen řízení zdrojů, odhadování obchodních příležitostí, ale i možnost například pro zaměstnance bezproblémově pracovat z domova. V tomto směru dostala velký prostor různá cloudová řešení a jejich vzestupu očividně není konec.
Zdroj: Dell
Doporučujeme: Digitalizace je předzvěstí nové éry v níž žijeme