6 zásad tvorby bezpečného hesla

​V současné době je na uživatele vyvíjen tlak, aby měl ke každé webové službě, uživatelskému účtu nebo domácí wifi síti heslo, a v nejlepším případě, aby každé z těchto hesel bylo jiné. Není tedy v lidských silách pamatovat si hesla do všech aplikací a webových služeb, které uživatel využívá. Každý z nás si tento nelehký úkol určitě zlehčuje tím, že na více místech používá stejná hesla. A právě tento zlozvyk je jednou z nejhrubších chyb při zabezpečování našich dat.

Jednou z nejčastějších praxí útočníků je totiž prolomit a zjistit heslo u méně zabezpečených služeb a následně ho použít u těch lépe zabezpečených. Má-li uživatel u obou služeb stejné heslo, je zřejmé, jaké to může mít následky.

Jak dlouho trvá​​​ prolomení hesla?

Existuje celá řada programů tzv. passwordcrackerů, které využívají různé metody prolomení. Obecně však fungují tak, že opakovaně zkoušejí určité řetězce znaků, kterými mohou být skutečná slova ze slovníků, jednoduché posloupnosti čísel, všechny možné permutace písmen apod. Čím silnější heslo uživatel zvolí, tím déle bude passwordcracker hledat odpovídající posloupnost znaků.

Představme si, že se jeden útočník snaží prolomit heslo dlouhé 6 znaků:

  • Heslo, které používá pouze číslice, útočník může prolomit přibližně za 3 hodiny.
  • Heslo, které používá pouze číslice a malá písmena abecedy, útočník může prolomit za 8 měsíců.
  • Heslo, které používá pouze číslice a malá i velká písmena abecedy, útočník může prolomit za 18 let.
  • Heslo, které používá pouze číslice a malá písmena abecedy a speciální znaky, útočník může prolomit za 120 let. A kdybychom přidali další dva znaky, prolomení hesla by trvalo přibližně 800 000 let.​

Musíme si ale uvědomit, že toto jsou pouze teoretické časové údaje. Neznamená to, že heslo "123456" by útočník odhalil až za 3 hodiny, právě toto heslo by měl určitě mnohem rychleji. Sami útočníci se totiž snaží odhalování hesel co nejvíce urychlit, a proto používají pro prolamování i více počítačů či nejdříve zkoušejí smysluplná slova nebo nejčastěji používaná hesla.

Nejčastěji používaná​​ hesla roku 2018

Bezpečnostní společnost SplashData každý rok zjišťuje celosvětově nejpoužívanější hesla roku. Vychází z analýzy záznamů, které proniknou na internet kvůli hackerským útokům. Již šest let po sobě vede heslo 123456 před taktéž oblíbeným řetězcem password. Zbytek seznamu vyplňují číselné kombinace, sousedící znaky na klávesnici nebo obecné fráze a slova, které slovníkovým útokem podlehnou dřív, než byste řekli miluji tě. Iloveyou mimochodem obhájilo desátou příčku. Podle SplashData některé z těchto hesel používá až 10 % uživatelů internetu. První dvě pak 3 % uživatelů.

Další nejčastější hesla najdete na: http://kurzy.portaldigi.cz/mod/page/view.php?id=323


Program pro sprá​​​vu hesel


Pokud by pro někoho bylo výše uvedené sestavování hesel příliš náročné, nebo užívá skutečně mnoho různých hesel, které si nelze zapamatovat, může užívat správce hesel. Jedná se o program, který funguje na jednoduchém principu. Uživatel si pamatuje pouze heslo do programu a všechna ostatní hesla jsou uložena ve správci hesel, takže si je pamatuje program sám.

Například program KeePass Password Safe je jeden z mnoha správců hesel, který uchová vaše hesla na jednom místě. Tento software je zdarma a můžete si jej nainstalovat do svého počítače s jakýmkoliv operačním systémem (Windows, Linux, Mac OS X).​


(ZDROJ: E-BEZPEČÍ, Bezpečné heslo: Zásady tvorby bezpečného hesla, Buď v bezpečí. Dostupné také z: http://www.e-bezpeci.cz/index.php/ke-stazeni/tiskoviny/bud-v-bezpeci/83-bud-v-bezpeci-bezpecne-heslo/file)

Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie