Přímý přenos z konce světa - sledujte plavbu přes internet nebo orientační běh

Tam, kde je GSM k dispozici, pochopitelně fungují i další služby, které jsou na datových přenosech závislé. A nutno říci, že pro některé z nich není potřeba ani nějaká závratná rychlost. Stačí pár kilobajtů za minutu, se kterými se dá užít spousta zábavy a napětí.

Jak mohou být tak malé porce dat nositeli zábavy? Velmi snadno. Stačí, když k vám proudí ta správná data ve správný okamžik. Pokud jste fanoušky sportu, určitě jste se již s něčím podobným setkali.

Plavba přes internet

Vezměme si takový jachting: úkolem posádky je projet na širém moři stanovenou trať co nejrychleji. Trať je definovaná kontrolními body, mezi kterými musí posádka navigovat, aby plula správným směrem a co nejrychleji. Divák ze břehu toho ale moc neuvidí: po startu všichni někam odplují a pokud je cíl v jiném místě než start, vidíte celý konvoj pouze jednou. V tom lepším případě, kdy se cíluje zpět do místa startu, pak alespoň víte, kdo vyhrál.

 

Obrázek: Jachting. Zdroj: Pixabay.com

Ale co průběh závodu? Ty okamžiky, kdy se závod rozhoduje? Tady nastupuje digitální technika. Na každé lodi může být několik kamer, které posílají obrázky v reálném čase na televizní server, takže režisér přenosu může ukazovat divákům, co se ve které posádce zrovna děje. Je-li pěkné počasí a má-li na to pořadatel dostatek peněz, je možné využít jeden či více přenosových vrtulníků. V takovém vrtulníku sedí kromě pilota i kameraman, který zabírá, co mu zrovna režisér nakáže. Obrázky opět přes rychlý mobilní datový spoj putují k serveru, kde je režie pouští dál do vysílání nebo je nahraje ve formě záznamu.

Může se ale stát, že počasí tolik nepřeje a vrtulník vzlétnout vůbec nemůže. Někdy by snad i mohl, ale přes mraky či mlhu by divák stejně nic neviděl. Co teď? Máme jestě GPS techniku! Na každé lodi je GPS tracker, což je zařízení, které má jediný úkol: každých pár sekund vysílá svoji polohu datovým paketem opět na určený server. A ten s těmihle daty umí opravdová kouzla: zobrazí vám mapu, ve které vidíte, kde se která loď nachází, jakým jede směrem i jak rychle. Dokonce umí i graficky znázornit časové odstupy jednotlivých soutěžících. To se dělá třeba tak, že každá z lodí na mapě má za sebou barevný "ocásek", který představuje dráhu ujetou například za poslední minutu. Divák tak má na první pohled docela dobrou představu o tom, jaké jsou mezi posádkami časové odstupy.


Obrázek: GPS tracking závodu v jachtingu. Puntík znázorňuje aktuální polohu lodě, ocásek je v protisměru jízdy a jeho délka znázorňuje ujetou dráhu za určený čas (zde např. 5 minut). Zdroj: Sportrec.eu

A nevěřili byste, jak může být takové koukání na barevné puntíky s ocásky pro fanouška jachtingu napínavou podívanou.

Bloudění v televizi

Úplně stejnou technologii používají například orientační běžci. A je nutno říci, že co do zobrazení dat z terénu v televizním přenosu je v orientačním sportu Česká televize světovou špičkou. Přímé přenosy z MS v orientačním běhu v roce 2021, které se konalo na severu Čech, sledovaly miliony diváků po celém světě a byla to právě technologie zobrazení polohy sportovců v terénu, která umožnila tento sport konečně přiblížit i laickému publiku. Zatímco prázdné mapě pro orientační běh rozumí jen zasvěcení, pokud se na té stejné mapě předhánějí puntíky se jmény a zasvěcený komentátor to ještě vhodně doplňuje, má o zábavu postaráno i fanoušek, který by podle mapy jinak netrefil ani k sobě domů.


Obrázek: Vizualizace postupů orientačních běžců terénem. Zelená barva jsou nejrychlejší, červená nejpomalejší dosažené časy. Zdroj: Worldofo.com

Další možnosti pak sportovcům nabízí zpětná analýza takto získaných záznamů o poloze. Závod v orientačním běhu si lze například zpětně přehrát tak, že všichni virtuálně startují ve stejném čase a lze snadno porovnat, která volba postupu byla rychlejší. Obzvláště zábavné je pak sledování bloudících závodníků. Pro sportovce je tato technologie významným tréninkovým doplňkem, pro trenéry a rodiče začátečníků pak i důležitým bezpečnostním prvkem – organizátor totiž přesně ví, kde se dítko v lese nachází.


Obrázek: Orientační běh. Zdroj: Orientacnisporty.cz

Ke sledování polohy běžců, lodí, cyklistů, aut atd. se používají miniaturní zařízení, tzv. GPS trackery, které snadno připevníte k nějaké konstrukci (například bicyklu) nebo schováte do kapsičky dresu. Existují však i systémy, které stejnou funkci dovolí i vašemu mobilnímu telefonu.

Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie