Pracovní trh si žádá digitálně gramotné zaměstnance

​„Počítač v práci používá 56 % pracujících, přičemž intenzita práce s IT závisí hlavně na dosaženém vzdělání." (Statistika&My)

Výše uvedené číslo, které vyplynulo z průzkumu, popisuje aktuální situaci na pracovním trhu v souvislosti s prací na počítači. Je zřejmé, že počítač a dovednost ovládat ho, je potřebná a důležitá pro uplatnění a určitou jistotu na trhu práce. Nejedná se ale pouze o práci s počítačem, kterou nejčastěji vykonávají administrativní pracovníci, manažeři, úředníci a další odborníci a specialisté, ale mluvíme také o digitální gramotnosti, která je potřebná při práci s digitálním zařízením, jako je elektronická pokladna, robot, stroj apod.

Co byste měli na počítači u​​mět, abyste se uplatnili na trhu práce

Z výzkumu, který zrealizoval Český statistický úřad, vyplývá, že nejčastější aktivitou na počítači je  emailová komunikace. V případě výše uvedených povolání je striktně požadována od zaměstnance na dané pozici, aby nejen uměl odeslat email, ale také by se měl umět přizpůsobit prostředí, ve kterém pracuje, tzn. v emailové schránce, která může mít různé podoby (Outlook, Gmail a další).

Nezbytnou a velmi často požadovanou dovedností je  práce s kancelářskými balíčky - Word, Excel, PowerPoint. Ty jsou důležité pro vytváření, upravování či sdílení dokumentů. 

„Tyto programy používá 83 % z pracujících s počítačem." (Statistika&My)

Trendem současné doby se stává  práce v cloudovém úložišti. Je efektivní, protože dokumenty máte k dispozici kdekoliv a kdykoliv jste připojeni k internetu. Vy můžete tyto dokumenty sdílet rovnou s kolegou, který může do dokumentu psát, upravovat ho nebo komentovat a vy změny vidíte okamžitě a můžete na ně reagovat.

Do popředí se dnes dostává potřeba osvojit si digitální kompetence, a to jak pro osobní účely, tak pro ty pracovní. Co je dobré umět stanovuje  DigComp 2.1.

​​

Vzdělávejte se a buďte na trhu práce žádaní

Cesta k úspěšnému uplatnění vede přes vzdělávání. A vzdělávacích možností je celá řada. Preferujete klasickou (offline) formu? Přihlaste se na vzdělávací kurz pořádaný školou, knihovnou, vzdělávací organizací nebo některou neziskovkou.

Nechcete nikam docházet a chcete ušetřit čas? Na internetu najdete mnoho videí, návodů, ale také online vzdělávacích kurzů, které můžete absolvovat z pohodlí domova a podle svých časových možností.

Zeptejte se vaše zaměstnavatele, zda vám může nabídnout nějakou formu vzdělávání? Ať už vám doporučí kurz, zorganizuje školení pro své zaměstnance přímo ve firmě nebo vám finančně přispěje na absolvování kurzu dle vašeho výběru, využijte této možnosti.

Doba se rychle mění a změny jsou častější než dříve. Potřeba vzdělávat se celý život je aktuální. Je důležité to vzít na vědomí, přizpůsobit se dnešní době a nebát se změny. Berte to jako výzvu a naučte se něco nového.

Koukněte na nabídku vzdělávacích kurzů i u nás na PortáluDigi .​

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání