Usnadněte si práci: udělejte to online

Sdílejte fotky, videa​​, společné dokumenty

V rodinách, ve kterých se často fotí a točí videa, se řeší, kam tento materiál ukládat. Řešením může být vytvoření domácího intranetu nebo on-line úložiště. Na domácí intranet lze uložit vše, co je v digitální podobě. Flickr nebo Zonerama jsou bezpečná webové úložiště, ve kterých snadno vyhledáte fotky či videa. Zde se vytvoří potřebná struktura s potřebnými dokumenty. 

Kupříkladu přípravu společného výletu více domácností můžete usnadnit tak, že vytvoříte sdílený dokument, kam každý zapíše, jaké vybavení vezme s sebou. Budete mít díky tomu ve skupině k dispozici vše potřebné a přitom nemusíte balit s sebou do kempu celé vybavení kuchyně a dílny.

Do dokumentů je přístup z kteréhokoli chytrého telefonu, tabletu nebo počítače. Dokumenty jsou bezpečně zálohovány, takže o ně nemůže rodina přijít. Jednoduchým způsobem lze pozvat členy a nastavit jim práva, to znamená, kdo může dokumenty jenom zobrazovat a kdo je může upravovat. 

Jak funguje hromadná komunikace?

​Dnes je v řadě rodin trend, kde je rodina během dne rozlítaná a nemají se šanci vidět, natož si zavolat. K tomu mohou krásně posloužit aplikace pro chatování (Messenger, WhatsApp, Hangout), ve kter​ých se založí skupina pro hromadnou korespondenci se členy rodiny. Díky možnostem těchto chatovacích aplikací dnes může být rodina ihned v kontaktu s dalšími členy této skupiny, ať je kdekoli na světě. Mohou si psát krátké i delší zprávy, posílat fotografie, videa, emotikony nebo menší soubory. 

Plánujte společně v rámci skupinového hovoru​

Převážná většina chatovacích aplikací má funkci, která umožňuje pořádání video či audio hovorů. Níže uvedené aplikace se v první řadě soustředí zejména na videohovory a videokonference. Zde je možné se setkat on-line v reálném čase a přitom být na různých místech. Stačí vlastnit chytrý telefon, datové připojení a některou z těchto aplikací pro videohovory (Google Meet, ZOOM Cloud Meetings, Skype, WhatsApp). Zde rodinka může jen tak poklábosit nebo naplánovat společnou dovolenou. Obsah diskuze mohou zapisovat do sdíleného dokumentu, který všichni vidí.

Využijte výhod soci​​​álních sítí

Další možností jsou sociální sítě (Facebook, Instagram...). Většina lidí dnes komunikuje se svými přáteli, rodinou nebo kolegy z práce zejména přes tyto nástroje. Je to on-line místo, kde může rodina rychle a jednoduše sdílet informace o sobě, posílat různé zprávy a odkazovat na zajímavé stránky.

Online domlu​va schůzek a srazů

Chcete uspořádat třídní sraz nebo vyrazit s přáteli na společnou dovolenou? První otázka, kterou pravděpodobně dostanete bude: "A kdy to uděláme?" Domluva termínu je v době sdílených online nástrojů naštěstí velmi jednoduchá. V rámci rodiny či malé skupiny synchronizaci společného času vyřeší sdílený online kalendář (např. Google kalendář). Všichni vidí, kdy mají ostatní volno a např. prostřednictvím chatovací aplikace si vzájemně termín potvrdí. Pokud je vás víc, pravděpodobnost nalezení termínu, kdy nikdo nic nemá, se snižuje. Pak přichází na řadu hlasování o nejvhodnějším datumu. Termín, pro který hlasuje nejvíce účastníků, vítězí. Ostatní se musejí přizpůsobit většině. Takovéhle hlasování uspořádáte velmi snadno například přes stránku Srazovnik.cz

Podívejte se na vzdělávací video: Šetřete čas a pracujte efektivně. Zkuste tyhle sdílené aplikace a kalendáře​​ nebo Jak vybrat program či aplikaci, která vám usnadní práci a pomůže v běžném životě


Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání