Tohle mě rozladilo a vytrhl jsem potomkovi sluchátka z uší i s bubínky a svou řeč zaměřil na závislost na mobilu, zblbnutí z technologií a ukončil klasickou hláškou, že tohle by se za mých mladých let nemohlo stát. Na závěr jsem ukázal prázdné ruce, jakože bez mobilu.
Druhý den jsem jel s autem do servisu na výměnu pneumatik a roční kontrolu. Cestu nemám úplně najetou, tak jsem pár kilometrů před servisem chtěl pomocí asistenta v mobilu využít navigaci, ale mobil nikde. Zapomněl jsem ho doma. To mě celkem zaskočilo, už jen z toho důvodu, že jsem ztratil jistotu a že bych nedokázal vyřešit normální situace, které jsme v dobách před mobilem běžně vyřešit dokázali. Co když zabloudím (na dálnici), co když mi zrovna někdo volá, co budu dělat, když nebudu nic dělat… To bylo prozření.
V autoservisu jsem předal auto a vyrazil na dvě hodiny do přírody, abych netrčel mezi auty. Měl jsem naplánováno, že najdu dvě nové kešky v okolí, protože jsem příznivec geocachingu, ale bez mobilu to neumím. To změnilo mé plány. Už jsem nešel úplně do přírody, ale šel jsem po značených cestách. Co kdybych se ztratil a bez map v mobilu bych cestu těžko hledal. Byl jsem tak opatrný, že jsem zvažoval každý krok a pečlivě jsem si hlídal, jestli je městečko se servisem stále v dohledu. Dokonce jsem přemýšlel o tom, že si budu značit cestu, abych se snadněji vrátil, ale neměl jsem křídu.
Stejně jako můj potomek, tak i já rád poslouchám písničky, a při chůzi je to vůbec nejlepší. Sluchátka jsem si sice vzal, ale Spotify s mými playlisty jsou doma v mobilu. To je tydy situace.
Nezbývá mi tedy nic jiného, než jít značenou pěšinkou a kochat se podzimní přírodou, která je v kombinaci se zapadajícím sluncem opravdu nebývalá. Sahám po mobilu, abych si vyfotil tyto scenérie a posléze je trochu upravil v aplikaci Snapseed. Pak je obvykle vyvěšuji na Facebooku, abych naštval kámoše workoholiky a pochlubil se jaký jsem milovník přírody a taky trochu fotograf. Dnes to má ale drobný háček, mobil leží doma a odpočívá.
Nezbývá mi tedy nic jiného, než jen jít a jít, jen tak – bez muziky, bez kešek, bez focení a sledovat, jak přichází tma. Je to tedy nezvyk bez mobilu. O to víc však mám čas na přemýšlení o různých věcech. Přichází různé nápady, které si obvykle zapisuju do poznámek nebo si je nahrávám do Audio Recorderu. Také se mi honí hlavou nové úkoly na doma nebo do práce, ty mám zas v aplikaci ToDo. Bez mobilu to však nejde. Tužku a papír už dávno nenosím, tak nezbývá než věřit, že to nezapomenu. Uzel na kapesníku nedělám, bylo by to dost marné.
Začíná pršet. Mít svoje aplikace na počasí, tak se mi to nestane. Na zpáteční cestě jsem moc nebloudil, nicméně díky rychlému kroku jsem nejkratší cestou také nešel. V autoservisu nastává poslední komplikace, tentokrát s placením. Nemám mobil, kterým platím snad všechno, ani tolik peněz. Naštěstí jsem dlouholetý zákazník a domlouváme se na faktuře.
Cestou zpátky přemýšlím, jak velký je rozdíl je mezi mým potomkem a mnou, jak velkou roli hraje mobil v mé práci i osobním životě a jak moc mi usnadňuje žití. Pár hodin bez něj a je tu jistá nekomfortnost a lehká nejistota, ale hrdinně jsem to zvládnul. Taková malá krabička a jaké dokáže prokázat služby, doma, v práci, ve zdraví a zábavě…
Teď ještě typ na závěr: Nechte doma mobil a zažijte si jeho důležitost pro vás.
Asistent v mobilu
Google Assistant funguje na bázi hlasu. Jedná se o šikovného pomocníka ve vašem mobilu, kterému stačí podat otázku a on vám odpoví. Můžete mu zadat úkol, aby vás navigoval do servisu a on najde mapy, zadává vám hlasové pokyny a vy se dostanete bez problému na určené místo.
Geocaching
Hra za použití navigačního systému GPS při hledání keší (pokladů), o nichž jsou známy jejich zeměpisné souřadnice, obvykle jsou to něčím zajímavá místa. Hráči tyto keše hledají za pomocí mobilní aplikace (například c:geo). Po objevení keše udělají hráči zápis do tzv. logbooku a také do on-line aplikace.
Mapy
Mapy.cz je aplikace v mobilu, která funguje i bez nutnosti připojení k internetu. Musíte je ale mít stažené v mobilu. Jsou dobrým pomocníkem při orientaci v přírodě, při plánování tras, a pro vyhledávání zajímavých turistických míst.
Spotify
Aplikace díky které máte okamžitě přístup k milionům písniček z celého světa. Můžete si v ní vytvářet svoje vlastní playlisty. Díky mobilu je neustále k dispozici.
Foťák v mobilu
Každý, kdo má chytrý mobil dostává zároveň k dispozici foťák. Trendem dneška je to, že lidé fotí snad vše, co vidí. Je to logické - fotoaparát v mobilu je vždy po ruce a kvalita fotek je často srovnatelná s běžnými foťáky. Se snímky z mobilů se tak denně setkáváme na internetu.
Snapseed
Šikovná aplikace pro úpravu fotografií v mobilu. Obsahuje celou řadu možností, jak vyfocené fotografie výrazně vylepšit.
Sociální síť s mnoha funkcemi. Umožňuje vám komunikovat se svými přáteli, sdílet texty, fotografie a videa. Nejvyužívanějšími službami je přidávání statusů, sledování tzv. zdi, stránek a skupin, ale také využívání různých aplikací.
Poznámky v mobilu
Google Keep je aplikace na rychlou tvorbu poznámek. Dokáže poznámky barevně rozlišovat, vkládat obrázky, nahrát hlasovou poznámku nebo také vytvářet seznamy. Vše jde snadno uspořádávat nebo vyhledávat.
Audio recorder
Jednoduchá aplikace na zaznamenávání zvuku ve vysoké kvalitě. Dostanete-li nápad, vyndáte mobil a pomocí dvou kliknutí jej nahráváte do svého mobilu.
ToDo
Užitečná aplikace pro přehlednou správu a připomínání různých druhů úkolů a dalších událostí. Úkolům je možné označit hvězdičkou a určit tím vyšší prioritu.
Počasí v mobilu - Klara
Aplikace pro předpověď počasí, která používá meteorologickou stanici MET Norway. Jedná o celkem přesnou aplikaci, která ukazuje krom aktuálního počasí i dlouhodobou předpověď počasí.
Placení mobilem
K placení mobilem jsou potřeba jednoduché aplikace, například Google Pay a Apple Pay, které si naistalujete do mobilu. Do nich si pak naskenujete nejen svoje kreditní karty, ale i nákupní. Pak už jen stačit přiložit mobil k platebnímu terminálu a během okamžiku je zaplaceno.
Mohlo by vás zajímat: Aplikace a programy, ve kterých snadno upravíte texty, fotky i videa