Hoax, nebo také nepravdivá zpráva je informace, která se tváří jako ověřený fakt. Obvykle jde o senzační zprávu, která se šíří internetem jako lavina. Uživatelé, kteří této informaci uvěří a jednají v souladu s ní, mohou být svým jednáním poškozeni.
Hoax si můžeme ukázat na příběhu paní Martiny, které celý den nebylo dobře. K večeru přišly žaludeční potíže. Hořký čaj nepomáhal, tak vyrazila na pohotovost, kde dostala léky, které s touto nepříjemnou chorobou zatočí.
Doma si dala první dávku léčiva a těšila se, jak budou potíže ustupovat. Seděla u televize, tedy spíše se kroutila kvůli křečím, které jí vystřelovali do břicha. Najednou uslyšela cinknutí, což znamená, že jí přišel e-mail. Tento byl od její velké kamarádky, která věděla, jaké má Martina dnes potíže. Martina si začala číst zprávu a pomalu jí poléval pot a vstávaly vlasy zděšením.
V e-mailu bylo psáno, že se jedná o tajnou zprávu, která se týkala "jejího" léku, který před chvílí užila. Výzkumníci z nejmenované světové laboratoře zjistili, že v tomto léku je prvek, který způsobuje infarkt. V Itálii právě tento lék zakázali, protože tam desítky lidí po jeho užití zemřelo na infarkt. Vláda a média o této zprávě vědí, ale mlčí, protože se bojí, že by další lidé přestali užívat své léky a mrtvých by tak bylo mnohonásobně více. Na závěr autoři vyzývají, aby byla zpráva dále sdílena.
Martina vyhodnotila situaci a rozhodla se, že bude raději žít s krutými bolestmi v břiše než dostat infarkt. Potíže se ale nelepšily, spíše naopak. Vydržela to den a noc. Druhý den k ránu odvážela Martinu do nemocnice sanitka. Když se dostala z nejhoršího, dcera jí tak vynadala, jako snad nikdy v životě. Dozvěděla se, že uvěřila tzv. poplašnému e-mailu, který nemá s pravdou zhola nic společného. To mohlo mít v tomto případě ty nejhorší následky.
Poznat hoax je složité, protože se v některých případech může jednat o opravdovou prosbu o pomoc, ale platí, že pokud zpráva obsahuje výzvu k hromadnému rozeslání dalším lidem, jedná se zpravidla o nepravdivou zprávu.
Každý uživatel by měl kriticky přemýšlet o důvěryhodnosti dat a informací na internetu. Základem jsou vlastní zkušenosti, doporučení přátel a dovednost vyhledat, kdo za informacemi stojí. Pokud si uživatel není jistý důvěryhodností, může využít některé webové stránky pro ověření např. www.hoax.cz. Rozhodujete-li se mezi tím, zda zprávu poslat dál, nebo neposlat, tak ji raději neposílejte. Je zde minimální pravděpodobnost, že neposláním někomu uškodíte. Posláním hoaxu dalším uživatelům se navíc dopouštíte porušení Netikety, což je soubor pravidel chování na internetu.
Mohlo by vás také zajímat: Malware, hoax, fake news…jak rozeznat lži a podvody na internetu?