Nejedna policejní honička v akčním filmu má úspěšný konec díky tomu, že do vozu prchajícího zločince byl hrdinným policistou předem instalován GPS lokalizátor. Sledovacímu týmu pak stačí na displeji pozorovat, kde se zrovna lump se svým vozem nachází a ve vhodné chvíli se na místo sjedou všechny zásahové jednotky z okolí a provedou ukázkové zneškodnění pachatele…
Lokalizaci vozidel pomocí lokalizačních systémů však daleko častěji potkáváme například i v oblasti bezpečnostní prevence. GPS lokalizátor si do svého vozu totiž může dnes instalovat opravdu každý majitel a při správné instalaci (nejlépe na skryté místo a s nezávislým zdrojem energie) vám lokalizační přístroj umožní okamžitou informaci o tom, kde se váš vůz v danou chvíli nachází. To se může hodit nejen v případě odcizení, ale například i při parkování v odlehlé přírodě, kdy snadno zapomenete, kudy jste vlastně od auta odcházeli. Manažeři firem pak díky GPS lokalizaci mohou snadno sledovat, kde se právě nacházejí jejich vozidla a díky tomu lépe využívat čas jejich řidičů.
Obrázek: GPS sledování vozidel má nejen bezpečnostní, ale i manažerské výhody. Zdroj: rewiresecurity.co.uk
S miniaturizací lokalizačních technologií přišla i možnost jejich instalace do menších dopravních prostředků, takže stejně jako auto si dnes můžete GPSkou zabezpečit i skútr nebo jízdní kolo. Jednou z variant takového chytrého lokalizátoru pro váš dopravní prostředek může být například české Trackito. Malý váleček si nainstalujete do krku vidlice a při jakémkoliv pohybu vašeho kola nebo skútru si můžete aktuální místo pohybu zobrazit v aplikaci na telefonu.
Uznáváme, že ukradené auto nebo kolo je sice nepříjemné, ale vzniká vám tím jen škoda majetková. Horší je, když se zaběhne pes nebo nedejbože nějaká větší šelma, kterou máte ve svém chovu. Tam už může jít i o zdraví a v takových případech je rychlé nalezení zvířecího uprchlíka více než žádoucí. GPS tracker pro domácí miláčky bývá uzpůsoben k připevnění například na obojek a po zapnutí můžete sledovat pohyb vašeho hafana téměř v reálném čase.
Obrázek: GPS tracker na obojku vám pomůže hlídat vašeho čtyřnohého přítele. Zdroj: invoxia.com
Mnoho rodičů jen nerado nechává chodit své děti samotné po městě. Ať už se jedná o cesty do školy nebo na různé kroužky. Ne vždy ale máme kapacitu na to, abychom děti doprovázeli a koneckonců výchova k samostatnosti je v tomto ohledu určitě správným trendem. Přesto však asi coby rodiče chceme mít přehled, kde se náš potomek nachází, když jej zrovna nevidíme doma v kuchyni či se sluchátky u počítače… I zde nám může pomoci lokalizační technika. A je to dokonce snazší než v případě aut či zvířátek. Nevěříte?
Většina dětí školního věku dnes má mobil. A většina mobilů má v sobě GPS přijímač. Jak se to dá využít? Coby rodič nezletilce můžete v jeho telefonu nastavit rodičovský dohled nejen nad používanými aplikacemi, ale je možné monitorovat i to, kde se dítko právě nachází. Samozřejmě za předpokladu, že má (nabitý) mobil právě u sebe. U telefonů s Androidem se tato možnost aktivuje v aplikaci Google Family Link, majitelé iPhonů mohou použít třeba aplikaci Find My Kids. Pro dobrý pocit je taková služba k nezaplacení, ale doporučujeme to s kontrolou nepřehánět a dát dětem i trochu svobody a důvěry…
Obrázek: Aplikace Find My Kids. Zdroj: play.google.com
Jedná se v podstatě o dva přístroje v jednom pouzdře s baterií. GPS přijímač v pravidelných intervalech určuje přesnou polohu trackeru a odesílá ji do druhé části přístroje, kterou je GSM vysílač se SIM kartou. Ano, tušíte správně, je to vlastně takový jednoduchý mobil, kterým si ale nikam nezavoláte, Tracker umí totiž jen posílat svou polohu přes síť operátora třeba do vašeho počítače.