V životě i na internetu se vyplatí nejdřív přemýšlet a pak teprve něco udělat

Také vám to připadalo jednoduché a pochopitelné? Podobná pravidla platí i dnes, ve 21. století. Ale v době internetu, kde se informace sdílí nejen s kamarády, ale i s celým světem, je rozhodování o tom co řeknu (napíšu) a také komu to řeknu daleko náročnější. Dnes už také rozumíme tomu, jak je možné, že se některé informace šíří tzv. rychlostí světla. Stačí totiž jen jedno jediné kliknutí.

Důvěřuj, ale prověřuj – a na internetu to platí dvojnásob

Důvěřujete svým příbuzným a rodině? Pak je to v pořádku, a určitě i všichni rozumíme tomu, že když vás blízcí poprosí o pomoc, protože jsou v nouzi, nepátráte již po tom, zda to je či není pravda. Pomůžete. Ale pokud se na vás obrací ti samí lidé na internetu, máte jistotu, že jsou to opravdu oni? Je vaše důvěra natolik veliká, že bez váhání pomůžete? Nejspíš ano, a možná jen do té doby, než se poprvé tzv. spálíte, dokud si sami neprožijete nepříjemnou zkušenost ztráty peněz, důvěry nebo dokonce i pomluv a zničení vaší dobré pověsti. Ale víte, že některé zkušenosti mohou být přenositelné? 

Příběh ze života

Proto jsme pro vás připravili příběh rodiny, několika lidí v různém věku, kteří mají za sebou jak příjemné, tak i nepříjemné zážitky v digitálním prostředí. Možná, že někteří z vás podobný příběh už zažili. 

Natočili jsme příběh, ve kterém vyzdvihujeme zásady při používání internetu:

  • Osobní citlivé údaje o vás a vaší rodině si chraňte. 
  • Hesla do počítače, aplikací, internetového bankovnictví nastavte tak, aby se nedaly snadno zneužít. 
  • Nepoužívejte jména vaše nebo dětí, pejsků, příbuzných, číselnou řadu jdoucích čísle za sebou a podobně. 
  • Ověřujte identitu lidí na internetu i v případě, že se vám zdá na první pohled, že je přeci jasné, o koho jde. 
  • Mějte na paměti, že to, co napíšete kamkoliv na internet, sociální sítě – je veřejné a vždy dohledatelné. 

Možná si teď vybavíte i jinou radu starších: "Než to řekneš nahlas, než něco vyslovíš, tak přemýšlej a teprve pak to řekni. Stejné je to i v digitálním prostředí. Nevěřte bezmezně celému světu. ​

Naší hrdince Martině se její důvěra opravdu nevyplatila. 

Podívejte se na video: Jak chránit své osobní údaje a soukromí na internetu?

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání