Turista si zobrazí značené stezky, možnosti ubytování nebo místní zajímavosti, řidič má k dispozici mapu silniční sítě s hlasovou i vizuální navigací, takže trefí snadno, kam si zamane. Máme k dispozici satelitní mapy, na kterých můžeme vidět, jak se rozrůstají města, a na panoramatických snímcích se můžeme bez problému virtuálně procházet parkem, který je na úplně jiné straně zeměkoule. A docela rychle je možné se dostat i k mapám, které kreslily předchozí generace.
Obrázek: Stará mapa. Zdroj: www.pexels.com
Není to tak dávno, co se lidstvo muselo spoléhat na mapy v papírové podobě a ještě o něco dříve žili lidé často i tam, kde zatím vůbec žádnou mapu nikdo nevytvořil. Mapy byly k dispozici pouze v místech, kde je někdo potřeboval, tj. ve městech a tam, kde byly důležité pro dopravu. Největší rozvoj zažilo v českých zemích mapování v době, kdy se začaly zaměřovat pozemky do katastru. Dříve se totiž práva k pozemkům pouze zapisovala do knih, tyto tzv. zemské desky byly však původně určeny k zápisům o soudních sporech a k mapovému dílu měly hodně daleko. Zaměření pozemků bylo stanoveno až patentem Josefa II. v roce 1785. A teprve na začátku 19. století začalo soustavné mapování pozemků do tzv. stabilního katastru.
Uvedené souvislosti nám umožní pochopit, proč není k dispozici mnoho map staršího data. Prostě je nikdo nekreslil. Ovšem novější mapové dílo již bylo sestavováno podrobně a podle přesných pravidel. Protože se jednalo o důležité listiny, byly katastrální mapy i důkladně archivovány. V posledních desetiletích proběhla rozsáhlá digitalizace těchto mapových archivů a je díky tomu velice snadné si staré mapy prohlížet i z pohodlí domova.
Pomůže nám k tomu šikovná aplikace, kterou spravuje Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). Z webu ČÚZK se dostaneme jednoduše nejen k současným katastrálním mapám a zápisům (ty jsou přístupné přes nahlizenidokn.cuzk.cz/), ale i ke všem digitalizovaným archivům. Stačí si otevřít stránku ags.cuzk.cz/archiv/.
Ovládání je docela intuitivní, i když je samozřejmě vhodné dopředu vědět, co přesně hledáte. Ale bez problému se můžete v systému jen tak bez cíle procházet a určitě narazíte na spoustu zajímavých věcí. Celý archiv lze zobrazit na podkladové mapě České republiky. Do mapy stačí kliknout a systém automaticky najde všechny archiválie, které se k vámi zvolenému bodu vztahují.
Obrázek: Olomouc na archivní mapě z císařských povinných otisků stabilního katastru v měřítku 1:2880. V této podobě si archiv můžete volně prohlížet na webu ČÚZK. Zdroj: ags.cuzk.cz
Přímo na webu je e-shop, přes který si můžete objednat datový soubor se skenem archivní mapy ve vysokém rozlišení. Cena dat je několik desetikorun za kus. Pokud vás to, co v archivu najdete, zaujme natolik, že byste chtěli mít doma kvalitně vytištěný exemplář, ani to není problém. Počítejte však již s cenou v řádu stokorun.
Obrázek: Ukázkový soubor s archivními daty, který lze ve vysokém rozlišení v eshopu ČÚZK zakoupit. Zdroj: ags.cuzk.cz
Aplikace ČÚZK je pochopitelně zaměřena na území České republiky. Existují však obdobné aplikace v jiných zemích a také servery zahrnující historické mapy z celého světa. Velmi zdařilý je například mapový prohlížeč maps.arcanum.com
Obrázek: Stačí chvilku hledat a můžete se procházet Londýnem tak, jak vypadal v roce 1799. Zdroj: maps.arcanum.com