I když se člověk živí rukama, bez digitálních technologií vám dnes výplatu už těžko někdo spočítá. Lidé, kteří jsou dnes v důchodovém věku, jsou poslední generací, která si ještě z dospělých let pamatuje, jak to chodilo v předdigitální době. Právě oni jsou těmi, pro které digitalizace znamenala asi největší změnu životního stylu. Pojďme se proto podívat, jak na současnou moderní techniku a sítě nahlíží a co jim do života přinesla.
Obrázek: V posledních dvaceti letech jsou díky digitální revoluci běžně dostupné technologie, které dříve narození v průběhu svého pracovního života vůbec nemohli poznat. Zdroj: Pexels.com
Ačkoliv jsem už člověkem penzijního věku, online připojení k internetu a práce přes něj patří téměř neoddělitelně k mému životu. Komunikuji s přáteli, známými, i obchodními partnery pomocí e-mailů. Mám dvě adresy, jednu na Seznamu, druhou na Gmailu. Komunikace je to poměrně rychlá a spolehlivá. O serióznosti některých zpráv, a nemusí to být rovnou spamy, často pochybuji. Je pro mne naštěstí snadné poznat, že se jedná o blábol, a že pisatel má úmysly nekalé. Ale vím, že ne každý tohle dokáže, proto bych všem velmi doporučil občas si něco přečíst o hoaxech či jiných nástrahách internetu.
Využívám i nákupů na e-shopech, dnes tolik populárních. A mám s nimi dobrou zkušenost, jen dodání někdy trošku zaskřípe. Třeba posledně, kdy jsem do objednávky zadal chybné číslo svého mobilu a kurýr se pak pochopitelně dovolal někomu úplně jinému. Ale jinak (když neudělám chybu já) je tenhle systém perfektní: zadám si, kam chci balíček poslat, zaplatit mohu hned nebo až při dodání, a protože nejbližší výdejna přepravní služby je hned naproti, už nemusím jezdit přes město na poštu a stát na svůj balíček dlouhou frontu.
Na svém notebooku sleduji někdy i televizi, když se manželka chce dívat na něco jiného. Nedávno jsme spolu byli třeba na řeckém Karpathosu a sledovali jsme večer zprávy v online vysílání na ČT 24. Kvalitní Wi-Fi připojení je dnes prakticky všude.
Obrázek: Televizní zpravodajství České televize lze nepřetržitě sledovat na internetu například na adrese www.ct24.ceskatelevize.cz/#live. Zdroj: Česká televize.
On-line platím i téměř všechny účty. Internetbanking, neboli placení přes internet, používám k převodům peněz, když si potřebuji koupit letenku, nebo když mě vnuk přemluví, abych mu koupil novou počítačovou hru, která je zrovna na Steamu v akci.
Když už jsme u Steamu, je dobré poznamenat, že tato herní platforma je velmi oblíbená nejen mezi dětmi a náctiletými, ale hry si zde stahují i starší občané. Mě nevyjímaje. Nejraději mám hry, tzv. chodičky, kde jsem buď nějakým agentem tajné služby nebo odstřelovačem na válečné misi kdesi v exotické zemi. V letech, kdy jsem byl klukem a hrál jsem si, byly jen piškvorky, vláčky na klíček a stavebnice Merkur. Takže se na stará kolena mohu pěkně vyřádit.
Obchoduji také na Forexu, což je platforma, která sdružuje světové burzy a obchoduje se zde snad se vším. S akciemi, komoditami, měnovými páry atd. Abych byl úspěšný, musím mít kvalitní počítač s rychlým procesorem. Produkt musím technicky ovládat a mít dobré WiFi připojení. Na nějaké zásadní strategické investování nemám dostatek prostředků, ale musím se pochlubit, že mi to v tom malém měřítku docela jde. A hlavně je to zábavné - obchodování vás nutí stále sledovat a vyhodnocovat řadu informací.
Obrázek: Obchodování s akciemi na internetu je pro mnohé zábavou nezávisle na věku. Zdroj: Pexels.com
Asi jako jeden z posledních jsem si asi před dvěma lety pořídil smartphone. Než jsem zvládl jeho obsluhu, hodně jsem nahlas a často huboval. Dnes téměř denně poznávám jeho nové a nové výhody. Kamarád, který ví, že mám rád dobrá vína, mi nedávno nainstaloval zajímavou aplikaci: Vivino. Když ji spustím a vyfotím jakoukoliv láhev v regálu obchodního řetězce, hned vidím, jak je obsah láhve hodnocený uživateli z celého světa. Ať už je víno z naší Moravy nebo daleké Austrálie.
Obrázek: Aplikace Vivino vám zprostředkuje hodnocení vín z celého světa. Zdroj: Google Play
Často také používám aplikaci Zdraví v mobilu od mojí zdravotní pojišťovny. Mám přehled, kdy jsem byl u kterého lékaře, když se chci k některému z nich objednat, najdu tam i kontakty. Skrz aplikaci si také nechávám proplatit příspěvky na pravidelné plavání. A nemusím s sebou všude nosit kartičku zdravotního pojištění, protože ta je v téhle aplikaci uložena.
Podívejte se na video: Jak chránit své zdraví i duševní pohodu při užívání digitálních technologií?
Když se před třiceti lety začaly používat počítače, byl jsem přesvědčen, že mě tento fenomén mine. Že už dožiji počítačem nepoznamenaný. Tehdy jsem totiž počítač k výkonu své profese nepotřeboval. A mé původní přesvědčení bylo mylné, jak se velice brzy ukázalo. Dnes jsem pracující důchodce a výhody spojené s počítačem využívám hojnou měrou, sedm dní v týdnu. Zrovna tento týden jsem svůj notebook měl jeden den v servisu. A byl jsem onen jeden den docela nervózní! Věřili byste tomu?
Podívejte se na infografiku: #1 Jak chránit své zdraví a duševní pohodu?