Anonymita na internetu je iluze. Co o vás ví internet?

Digitální stopa

Digitální stopa vniká při různých činnostech ve virtuálním prostředí. Jedná se o zanechání otisku (informace) vaší činnosti – vyhledávání v Google vyhledávači, nakupování, klikání na odkazy apod.

Vaše aktivity a činnosti na digitálním zařízení zanechávají záznam nejen v daném zařízení (telefon, počítač, chytrá televize), ale také v prostoru internetu.

Informace, které po sobě zanecháte, však můžete ovlivnit:

  • Vkládání příspěvků do diskuzí.
  • Odesílání emailů.
  • Lajkování příspěvků na sociálních sítí.
  • Zveřejňování fotografií, videi apod.
  • Registrování se na weby či do eshopů.
  • Stahování aplikací.

Zde je jen na vás, jaké informace vypustíte do virtuálního prostředí. Měli byste tedy zveřejňovat pouze to, co byste o sobě řekli i v reálném životě a nemuseli se stydět, protože to, co vložíte do kyberprostoru, to už tam zůstane.

Už tedy víte, které stopy můžete ovlivnit. Pak jsou tady ale takové stopy, které jako běžný uživatel neovlivníte. Jedná se především o IP adresu a MAC adresu, záznam informace o návštěvě webové stránky (cookies) a další technické záznamy. Bohužel také neovlivníte, co o vás na internetu zveřejnění vaši přátele (fotografie) a nepřátelé (pomluvy, nepravdy).

Ukázkový příklad, jak se tvoří Digitální stopa

„Email rozhodně není anonymní službou. Zpráva, která je odeslána od zdroje k cíli (adresátovi), v sobě typicky nese celou řadu informací, které mohou identifikovat jak poskytovatelé služby (emailu), tak i poskytovatelé připojení zařízení, z nějž byl email odeslán. Tyto informace nejsou zobrazeny v těle zprávy (tedy v textu, který odesíláme konkrétní osobě), ale ve zdrojovém kódu (hlavičce) zprávy. Z toho zdrojového kódu je například možné zjistit cestu přes servery, skutečného odesílatele, zdrojové jméno počítače, název počítače, čas odeslání zprávy (včetně časové zóny), používaný operační systém, mailového klienta aj. Díky těmto informacím jsou kriminalisté schopni vystopovat, odkud byl odeslán např. vyděračský email."

Mohlo by vás zajímat: Infografika: Buďte obezřetní a chraňte své osobní informace na internetu

Braňte se

Dobrou zprávou je, že tu jsou možnosti, jak skrýt vaši aktivitu na internetu.

  1. Použitím anonymního režimu v prohlížeči zabráníte ukládání údajů o vašem pohybu na internetu. V případě webového prohlížeče Chrome se jedná o tzv. anonymní okno, které lze spustit buď klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+N nebo klepnutím na ikonu možností napravo od adresního řádku a následně na Nová anonymní karta.
  2. Používejte více přihlašovacích jmen a přezdívek a nikdy je nespojujte s něčím, co by přímo ukazovalo na vaši osobu.
  3. Na sociálních sítí byste měli používat zobrazení jen pro přátele.
  4. Pozor si také dejte na povolení sledování polohy, která se přidává především při používání aplikace na mobilním telefonu.

Na co si dát pozor a na co myslet

  • Marketing na internetu – obchodníci sledují váš pohyb (co hledáte a na co klikáte) a následně s údaji pracují, např. tak, že vám zobrazují a tím podsouvají produkt, který jste si prohlíželi, na různých webových stránkách či sociálních sítích.
  • Kybernetická kriminalita – jedná se o krádež osobních údajů, účtů, profilů, podvodné jednání až po kyberšikanu. Na druhou stranu, právě digitální stopa často pomůže odhalit pachatele trestního činu.

Myslete na tyto nešvary při brouzdání po internetu, nenechte se ovlivňovat a chraňte své soukromí a osobní údaje. Nejste si v tom stále jistí? Doporučujeme navštívit a prostudovat náš e-learningového kurz na téma Kyberbezpečnost.​


Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie