Komunikovat, mluvit, sdílet, říct si, napsat, domluvit se… to vše je pro náš život nezbytná potřeba. S příchodem internetu se nám ale otevřel úplně nový komunikační kanál.
Kouřové signály opravdu už nepoužívají ani indiáni. Papírové dopisy v obálce mají i nadále vysokou, především citovou, hodnotu, kór, když je dopis psaný vlastní rukou. Ovšem praktické už to v dnešní době moc není.
Interakce prostřednictvím digitálních technologií přináší finanční nenáročnost, rychlost, jednoduchost, pohodlnost a dostupnost. Další výhodou je také to, že můžete komunikovat s druhým člověkem okamžitě. Jen si to představte. Chcete popřát známé k narozeninám a nejlépe osobně, ale bydlí 450 km od vás (a vlakem cesta trvá 5 hodin). A tak zahájíte videohovor. Této formě se říká synchronní komunikace a je vhodná vždy, pokud řešíte něco aktuálního, podstatného, něco, na co potřebujete bezprostřední reakci partnera, kamarádky, kolegy a podobně. Hovor či videohovory pak probíhá přímo v reálném čase, za použití chatovacích aplikací a programů, jako jsou například Skype, WhatsApp, Messenger, Viber, Snapchat, Google meet a další.
Takové chatovací aplikace (v mobilním telefonu i v programech v počítači) nabízí mimo výměny textových zpráv i další zajímavé možnosti jako je posílání obrázků, fotografií, souborů, smajlíků, videospotů. Dokonce lze zkusit i možnost hovoru ve více lidech najednou.
Anebo můžete využít tzv. asynchronní komunikaci, která nevyžaduje okamžitou reakci adresáta, tedy člověka na druhé straně. Většinou se tato forma používá jako místo, kde si můžete předávat informace, posílat dokumenty, vést diskuze na nejrůznějších fórech a podobně. Nejčastěji k tomu používáme e-mail, což je vlastně taková nápodoba dopisní korespondence.
Díky kompetenci Integrace prostřednictvím digitálních technologií můžete navázat každodenní kontakty s řadou blízkých a přátel, dostat se ke zdrojům nových informací, najít nové koníčky a zpestřit si tak život. Někdy si jedinec potřebuje jen tak s někým popovídat, když je mu smutno, někdy potřebuje rychle vyřešit něco urgentního. A právě ta první varianta – jen tak si s někým promluvit – je přesně ukázkový případ naší rodiny. Teta Martina je zneschopněna, nemůže chodit, ale může mluvit. Jestlipak se povede Oliverovi zvednout jí náladu tím, že bude moci z pohodlí svého gauče vidět své kamarádky?
Podívejte se na video: Jak komunikovat prostřednictvím internetu? Volejte, pište a posílejte obrázky svým známým i rodině