Vytvořte si bezpečné heslo! Lehce zapamatovatelné pro vás, těžce pro ostatní

Napadlo by vás někdy zkusmo vyťukat třeba tohle? By1Ci2Ne3To4Je5Ot6 

Asi ne. Přitom díky šifře je to snadné na zapamatování. Stačí si pamatovat nejprofláklejší citát z Shakespeara, umět střídat malá a velká písmena a napočítat do šesti. Podívejte se. Byt 1, Ci 2 Nebyt 3, To 4 Je 5 Otazka 6. Hesla zapisujeme raději bez diakritiky, aby se dala napsat i na počítači, který nemá českou klávesnici.

A co tahle šifra?

Je3Pi2Ne1

Jelenovi 3 Pivo 2 Nelej 1. Tohle je o něco jednodušší, ale stačilo by. Obsahuje velká i malá písmena, čísla jsou v něm pozpátku a diakritika není ani v originále. Návod je snadný, zkuste to taky.

Mohlo by vás zajímat: 6 zásad tvorby bezpečného hesla

Používejte anonymní režim

Další zásadou bezpečného pobytu na veřejném internetu – to znamená v práci, v kavárnách a kdekoli jinde než na vaší domácí, bezpečně zaheslované wifi – je používání anonymního režimu. Anonymní režim nám pomáhá chránit hesla a přístupy ke všem účtům, které používáme. Na sdílených počítačích si proto nikdy neukládejte hesla – řada prohlížečů to nabízí, ba dokonce vnucuje. Volte raději práci v anonymním režimu. To je záruka.

Vedle péče o přístup k e-mailům, k on-line bankovnictví nebo k vašim profilům na sociálních sítích je tu ještě jedna důležitá věc – zálohování dat.

Neztraťte důležitá data

Fotky vašich dětí, důležité dokumenty, jediný rukopis vašeho románu. To všechno můžete ztratit, pokud nezálohujete. Řešení jsou přitom dvě – offline a online. To první reprezentuje věc zvaná externí disk. Velkokapacitní úložiště, které jednoduše koupíte, připojíte kabelem ke svému počítači a všechno na něj zkopírujete. Modernější alternativou je takzvané cloudové úložiště. Důležité věci si uložíte na internetu – tuto službu do určitého objemu dat poskytují třeba poskytovatelé emailů. Ke svým dokumentům se díky jejich uložení online dostanete kdekoli na světě. Cloudová úložiště jsou budoucností správy dat, takže doporučuji nemávnout nad nimi jen tak rukou. Raději si ještě jednou projdeme jejich výhody:

  • Jsou díky internetu přístupná odkudkoli. Z jakéhokoli počítače s připojením.
  • Snadno se jejich prostřednictvím sdílí data.
  • Vytváří spolehlivou zálohu vašich dat nezávislou na jednom fyzickém disku nebo místě.

Doporučujeme shlédnout: DigiVzdělávání – Sdílení prostřednictvím digitálních technologií


Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie