Vysvětlujeme pojmy z digitálního světa: 1. digitální detox

Digitální detox

Digitální technologie - telefony, počítače, internet a sociální sítě nás obklopují ze všech stran. Používáme je v práci, doma, ale také na cestách či při zábavě. Umíte se ale od nich odpojit a žít naplno v reálném životě?

Jestliže jste uživatelem sociálních sítí, pravděpodobně jste již zaznamenali pojem digitální detox. Detox znamená odstranění nebo zneškodnění něčeho nepříznivého. V případě digitálního detoxu mluvíme o odstranění digitálních technologií z našeho života na určitou dobu. Vypnout telefon a žít naplno v reálném životě.

Oxfordský slovník digitální detox popisuje jako: „Dobu, během níž se osoba vyhýbá používání elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony nebo počítače. Tato doba je považována za příležitost ke snížení stresu a zaměřit se na sociální interakci ve fyzickém světě.

Jak bylo zmíněno na začátku, dennodenně jsme obklopeni technologiemi a strávíme jejich používáním několik hodin. I když nám jsou často ku prospěchu, víme i o jejich negativních účincích, proti kterým můžeme bojovat občasným zařazením digitálního detoxu do našeho života.

Jaké výhody přináší digitální detox?

  • Budete mít kvalitnější spánek. Digitální detox znamená žádný telefon ani počítač před spaním, což podpoří tvorbu melatoninu. Bude se vám tak lépe usínat a spát po celou noc.
  • Více času pro vás. Spočítáte-li si čas strávený na telefonu či počítači, jistě byste byli nemile překvapeni. Digitální detox vám umožní věnovat tento čas rodině, přátelům, zálibám i sám sobě.
  • Lepší koncentrace a produktivita. Mobilní telefon odvádí naši pozornost, notifikace nás vyrušují a my se tak plně nesoustředíme. Vypněte telefon na půl hodiny a uvidíte, kolik toho najednou stihnete udělat.
  • Rozvoj kreativity. Nával informací a podnětů z internetu zahlcuje naši mysl. Omezte to a nechte vaše nápady a tvořivé myšlení vyjít na povrch.
  • Budete mít více energie. Sledováním displeje telefonu unavujeme nejen naše oči, ale také naši mysl. Odložte telefon a věnujte energii smysluplnějším aktivitám.
  • Podpoříte lepší vztahy s blízkými. Komunikaci tváří v tvář žádný virtuální prostor a sociální sítě nenahradí. Oční kontakt, naslouchání, sdílení zážitků a prožívání přítomnosti podporuje mezilidské vztahy i psychické zdraví člověka.
  • Šťastnější a zdravější. V technologiích zdraví ani štěstí nenajdeme. Odložte telefon a vyjděte do přírody na procházku, na kolo či si zasportovat. Věnujte se činnostem, které vás baví, s lidmi, které máte rádi.

Věnujte drahocenný čas životu teď a tady v reálném životě. O tom je digitální detox.

S pojmem digitální detox se pojí také pojem Den Offline

Poslední DenOffline vyhlásil webový magazín Flowee.cz s podporou Národního centra bezpečnějšího internetu. Snahou bylo inspirovat českou veřejnost k odpojení se od online světa - být den bez internetu, bez sítí, bez sdílení na mobilu a třeba i bez esemesek a zbytečných telefonátů.

Den Offline si můžete udělat i mimo vyhlášené dny, stejně jako digitální detox. Určete si den, kdy vypnete svá zařízení a věnujte se svým zálibám.

Zajímají vás další pojmy? V našem DigiSlovníku najdete výklad pojmů z oblasti digitálních technologií.


Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání