U digitálních zařízení máme ale starost dvojitou. Jednak je potřeba samotný aparát udržovat v dobrém stavu, např. notebook přenášet v polstrované tašce, mobilní telefon mít v ochranném obalu, kabely nezašmodrchávat a podobně. Další nutnou součástí ochrany je pečovat o konkrétní obsah, který do těchto zařízení vkládáme.
V té první situaci si jistě s ochranou poradíme sami. Vybereme si obal, který je nám příjemný do ruky a rádi se na něj díváme, konektor u nabíječky vždy pečlivě a opatrně zasuneme, nenecháme notebook ležet na dece na rozpáleném slunci a podobně.
V druhém případě můžeme požádat o pomoc odborníky, kteří nás naučí ochraňovat software v zařízení. Důležitou radu nám dokážou dát i prodavači v obchodě s těmito přístroji. Jedna z prvních rad je zabezpečit svůj mobilní telefon vstupním heslem. Stejně jako u auta, které je potřeba odemknout svým vlastním klíčem, je důležité odemykat i obrazovku v mobilu. Dobře nastavená hesla se nám pak budou hodit i u jiných aplikací jako např. mobilní bankovnictví nebo nákup zboží přes internet. Víte, že nejčastěji používané heslo je také i nejméně vhodné? Pokud nechcete, aby se sousedi mohli snadno podívat do vašeho mobilu nebo počítače, nepoužívejte heslo 123456. Před deseti lety to bylo nejčastěji používané heslo a objevilo se u více než 23 mil. lidí (zdroj: Chad Hammond, bezpečnostní expert společnosti NordPass).
Nejčastější chybou u stanovení hesla je, že nejsou unikátní a jsou to slova, která jsou spojená s uživatelem, např. jméno psa nebo dětí. Ideální heslo je takové, které obsahuje velká a malá písmena a číslice a má více než 6 znaků. Odborníci doporučují využít například název oblíbené písničky s číslicí, která vystihuje rok, kdy jste ji slyšeli, např. Lásko má voníš deštěm, písničku, kterou jste nechali v rádiu zahrát své milé, v roce 1970. Když vyberete jen začáteční písmena slov, máte heslo: 19Lmvd70.
Kontrolujte svá digitální zařízení a věnujte dostatek času a prostředků i na jejich nejlepší ochranu. Věřte, že taková ztráta fotografií a kontaktů je bolestivá. A i když IT specialisté umí občas zázraky, tak některá data a informace mohou zbytečně zmizet navždy. A stěrače už stírat nebudou…
Víte, jak ochraňovat své digitální přístroje? V edukačním videu "Poznejte rizika kyberprostoru a chraňte svá digitální zařízení" vás to naučíme.