Už platíte bezkontaktně?

Začala čepovat benzín do nádrže a během toho hledala peněženku s kreditní kartou. Marně. Začala volat na všechna místa, kde by mohla peněženka být. Nebyla nikde. 

Došlo na placení benzínu. Trapná to věc – neměla ani hotovost, ani platební kartu. Po nějaké chvíli si uvědomila, že má v mobilu internetové bankovnictví, tak se domluvila s obsluhou, že pošle finance převodem z účtu na účet. To ale nějakou dobu trvalo.

Doma dostala od manžela přednášku, že už jí dávno říkal, aby si do mobilu stáhla aplikaci na placení kartou a hned jí to začal zařizovat. Během chvilky přišla přednáška druhá o využívání aplikací, protože Klára měla tuto funkční aplikaci již v mobilu nainstalovanou.         

Aplikace k placení mobilem

K placení mobilem jsou potřeba jednoduché aplikace, například Google Pay a Apple Pay, které si naistalujete do mobilu. Do nich si pak naskenujete nejen svoje kreditní karty, ale i nákupní. Pokud máte naskenováno více kreditních karet, zvolíte si výchozí kartu, což je ta, kterou standardně platíte. Pak už jen stačí přiložit mobil k platebnímu terminálu a během okamžiku je zaplaceno – rychle, bez zadávání PINu, bezpečně a pohodlně. Zároveň se kdykoliv můžete podívat na váš seznam plateb, který se v aplikaci automaticky vytváří. 


Placení hodinkami a náramkem

K placení hodinkami potřebujete mít ty správné aplikace – Garmin Pay a Fitbit Pay. Jedná se o rychlé a jednoduché placení, ke kterému nepotřebujete ani kartu, ani chytrý telefon, navíc hodinky máte stále u sebe. Stejně jako u mobilu je jen přiložíte k platebnímu terminálu a platíte. 

Na stejném principu funguje placení náramkem, kterým můžete bezkontaktně platit.   Hodinky a náramek jsou zpravidla vodotěsné, což oceníte při návštěvě pláží, bazénů a aquaparků, kde nemusíte peníze nebo karty z důvodu zcizení zašívat do ponožek, ale přitom máte hotovost stále u sebe.

Na co se můžeme těšit (anebo taky ne)?

Běžně platíme mobilem, hodinkami a náramkem. Méně využívanými způsoby bezkontaktního placení je platba NFC prsteny nebo QR kódy. V současné době je ve světě možné platit pouhým pohledem do skeneru oční čočky a je zaplaceno. Poslední možností, o které se hovoří řadu let, je placení čipem, který máte zabudovaný pod kůží. Jeho nespornou výhodou je, že ho nezapomenete, ani kdybyste chtěli. 

Co bude dál? 

TIP: Nakupujete na internetu? Poradíme vám, na co si dát pozor.​​

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání