Železářství ve vašem mobilu

Dvakrát měř, jednou řež

Dokonce se najdou i odvážlivci, kteří šířku volného místa pro novou koupelnovou skříňku sebevědomě odhadnou od oka. Právě v takovýchto domácnostech však bývají častěji než jinde k nalezení různé geometrické zajímavosti: Dveře, které kvůli velké polici nejdou otevřít, záclona o patnáct centimetrů kratší, než je okno nebo třeba "samootevírací" skříňka, jejíž dveře jsou díky křivé podlaze stále dokořán. Výjimkou nejsou ani různé kreativní úpravy bytového vybavení, "aby se to tam vešlo".

Pokud netoužíte být terčem vtipů na téma vaší řemeslné zručnosti, měřidla by při kutění zkrátka ve vaší výbavě neměla chybět. Občas se ale stane, že potřebujete něco změřit nebo srovnat a vaše dílna ani jiný vybavený kutil zrovna nejsou po ruce. Co teď?​

Když nemám metr, pomůže mobil? 

V mnoha případech máte řešení nečekaně blízko, tipujeme, že dokonce přímo u sebe. Je to zařízení, které běžně používáte k něčemu úplně jinému, a mnohé z vás jeho další schopnosti možná docela překvapí. Většinu jednoduchých měření totiž dnes dokáže zastat běžný mobil. Měření délky od milimetrů po kilometry, úhly, vodováhu, dokonce i výpočet plochy stěn pro malování – tohle všechno dnes tahle technika umí. Na stavbu nového kancelářského komplexu nebo bytového domu vám to stačit nebude, ale většinu domácích a zahradních úprav lze při troše šikovnosti zvládnout i bez tradičních pomůcek. Současné chytré telefony umějí k měření používat hned několik svých funkcí.

Měření délky za pomoci fotoaparátu je nejjednodušší (ale i nejméně přesnou) metodou. Telefonu prostě na obrázku ukážete, odkud kam chcete vzdálenost změřit a mobil ji např. podle nějakého jiného objektu známé velikosti nebo jiným způsobem vypočítá. Tato metoda se dá použít spíše v nouzi jako odhad, nicméně aplikací, které ji využívají, je celá řada.

Obrázek: Aplikace Prime Ruler 

Obrázek: Aplikace Prime Ruler 

Tipy na měřící ​​aplikace

Pokud byste takové měření chtěli vyzkoušet, jsou k dispozici aplikace Measure, Image Meter, Prime Ruler nebo třeba Dálkoměr. Většina je dostupná pro oba velké mobilní operační systémy (Android a iOS).

Řádově přesnější je měření s pomocí dalších interních senzorů ve vašem mobilu. Pro větší vzdálenosti (např. změření vašeho pozemku) se hodí GPS technologie. Tu používá například aplikace GPS Fields Area Measure, ale znáte ji určitě i z různých sportovních aplikací, které vám hlídají, kolik toho naběháte nebo ujedete na kole. ​

V telefonu bývají ovšem i další senzory, které umějí hlídat a změřit pohyb telefonu. Jsou to tzv. akcelerometr a gyroskop. Oproti GPS tyto senzory nevyžadují žádné satelity ani jinou externí podporu. Akcelerometr snímá pohyb telefonu a gyroskop směr tohoto pohybu. Dobře vymyšlený program umí z těchto údajů bez problému spočítat, jak daleko jste mobil přenesli, případně i změřit úhlovou hodnotu změny směru. Takto funguje např. aplikace Moasure.

 

Obrázek: Aplikace Moasure

Vodováha v mobilu​

Při koupi nové lednice je potřeba ji umístit vodorovně. Že nemáte vodováhu? Nevadí, pokud je po ruce mobil. Prográmků je víc než dost, stačí v obchodu s aplikacemi vyhledat heslo “Vodováha” nebo “Bubble level”.  Mít něco takového v telefonu se vyplatí i na cestách: můžete si změřit, o kolik stupňů se naklání věž v Pise nebo si při kempování najít ideálně vodorovné místo pro přespání. 

 

Obrázek: Aplikace Vodováha

Jak přenést naměřená data do mobilu?

Všechna uvedená měření jsou považována za orientační. Pokud chcete přesné výsledky, je potřeba použít přesné a kalibrované měřidlo. Avšak i tehdy můžete s výhodou využít svůj mobil. Například vyšší modely přesných laserových dálkoměrů disponují funkcí Bluetooth přenosu dat. Ihned po změření se tak zjištěná hodnota přenáší do vašeho telefonu či počítače. Zda se uloží do tabulky nebo přímo do stavebního plánu, je už věcí konkrétní aplikace. O nich si budeme povídat zase příště. ​

 

Obrázek: Laserový dálkoměr Leica Disto D510 umí měřit či počítat úhly a vzdálenosti až do 200 metrů s milimetrovou přesností. Naměřené údaje okamžitě přenáší do vašeho telefonu nebo počítače.

Mohlo by vás zajímat: Mobilní aplikace ukáže, kde se nachází váš telefon​


Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání