5 důvodů, proč aktualizovat software

Aktualizace programů se ovšem netýká jen operačního systému jako takového. Pravidelné vývojářské updaty (aktualizace) by se neměly vyhnout ani ostatnímu softwaru ve vašem počítači. Zde je pět důvodů proč nezanedbat pravidelnou aktualizaci.

1. Update softwaru je základem
Aktualizace vám jako uživateli přináší spoustu výhod. Prvotní je jistota revize a stability. Té dosáhneme jen díky pravidelným balíčkům odstraňující menší, či větší chyby. Takovou chybou můžeme označit velkou škálu problémů. Ať už se jedná o potíž způsobující bezpečnostní riziko, či chybu, která způsobuje nestabilitu programu. Update také může uživateli přinést nové možnosti a funkce.

2. Vývoj pokračuje. A to je pro uživatele plus
Jak už jsme nastínili, pravidelné aktualizace nejsou jen o odstraňování chyb. Uživatel často benefituje z nových verzí softwaru. Ty zpravidla, pokud se jedná o větší změnu, přinášejí i nové funkce. Jistě se najdou tací, kteří by nic neměnili, ale pokrokem se posouváme jak my, tak naše možnosti. Aktualizace nám tak může přinést výhody, které plynou z přidávání funkcí a případných rozšíření. A ty pak využijeme například v práci, či k zábavě.

3. Hackeři milují neaktualizovaný software
Rizikových faktorů, které na vás mohou číhat, rozhodnete-li se neaktualizovat, je opravdu mnoho. Mezi ty "nejstrašidelnější" patří jistě útok zvenčí. Hackeři využívají právě neopravených chyb v systému, či dílčích programech. Jedná se o neúmyslnou pozvánku do vašeho soukromí, kterou je možné zneužít. Pamatujte, že každá neopravená známá chyba je s největší pravděpodobností známá i útočníkům. A dá se mnohdy využít. Nemusí se zajisté jednat o přímý cílený útok. Ale malware, který využívá právě "díry" v systému, je zářným případem globálně rozšířené hrozby pro vaši kyberbezpečnost.

4. Malwaru se lehce vyhnete, ale hůře odstraníte
Virové hrozby jsou pro počítač problémem dnes a denně. Do styku s potenciálně nebezpečnými situacemi přijdete již při rutinním prohlížení webu. Mnoho virových útoků je odraženo firewally, či antiviry. Ať už blokací na pozadí, či více viditelným zakázáním nebezpečné stránky. Tyto informace musí být ale aktuální, jinak nejste chráněni. Neaktuálním antivirem, firewallem, či obyčejným prohlížečem si koledujete o potíže. Viry, které mohou proniknout neaktuální ochranou systému se neodstraňují zrovna jednoduše. Lepší je včas antivir aktualizovat mnohdy jedním kliknutím a neodkládat operaci několik dní, než-li pak strávit sobotní odpoledne přeinstalací počítače.

5. Musíme si pomáhat
Útokům nejste vystaveni jen vy. Jedná se zde o nás o všechny. Aktualizace a opravné balíčky také často vyměňují informace o hrozbách, problémech a jiných komplikacích. Ty jsou pak analyzované a na jejich základě jsou odhalovány další problémy a vycházejí opravné balíčky. Tím se opět posouváme dál. Hlášení potíží a incidentů je důležité pro další rozvoj programů a zvýšení kyberbezpečnosti.

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání