Význam digitálních technologií v období koronaviru stoupá

Školství

Učitelé zvládli během několika týdnů učit své žáky a studenty pomocí digitálních nástrojů. Od posílání e-mailů s úkoly se posunuli k natáčení výukových lekcí, kde v těchto videích sami vystupují, a dokonce je i sami stříhají a jinak upravují. Některé školy učí stejně jako před koronavirem, jen s tím rozdílem, že výuku živě přenášejí žákům a studentům. Žáci a studenti leží doma na posteli a komunikují se svým učitelem. Také se objevila řada učitelů, kteří se snaží on-line výuku udělat zábavnější a vnáší do ní řadu herních prvků.

Zdravotnictví

Lidé si zvykají, že nemusí chodit za svým lékařem do ordinace, ale domluví se se sestrou na době, kdy lékař zavolá telefonem nebo prostřednictvím aplikace pro videohovory. Na základě proběhlého hovoru vystaví lékař e-recept nebo e-neschopenku. Rovněž někteří psychologové provádějí nutná vyšetření prostřednictvím aplikace Skype nebo podobných aplikací. 

Obchod

Jedním ze segmentů, který díky koronaviru dosáhl ohromného rozmachu, jsou online obchody, především supermarkety nabízející široký sortiment potravin. Lidé si tak mohou objednávat potřebné jídlo a pití a on-line supermarkety je doručí ve smluvenou dobu až ke dveřím. 


Mapy.cz

Některé z digitálních technologií pomáhají v boji proti šíření koronaviru. Příkladem může být mobilní aplikace Mapy.cz. Ta díky sdílení polohových dat uživatelů dokáže určit, zda se v okolí uživatele – respektive daného mobilního zařízení, nachází člověk pozitivně testovaný na COVID-19. Aplikaci už používá téměř sto tisíc lidí.

Internet a sociální sítě

Nelze opomenout sociální sítě, aplikace pro chatování a aplikace pro videohovory, které v současné době pomáhají v kontaktu mezi lidmi. Řada z nich jde dál ve využívání těchto aplikací a díky nim pořádají on-line večírky, kdy každý z účastníků si přinese dobré jídlo a pití, pustí si správnou aplikaci a pospolu se baví. 

Někteří jdou ještě dál a pořádají on-line chytré kvízy, což je vědomostní soutěž pro týmy kamarádů, které zpravidla probíhají v klubech, restauracích a vinárnách. To teď nejde, tak se setkávají na Google Meet a organizují je tam. Kvíz je vždy zaměřen na několik dopředu známých témat. Kdo nejlépe odpovídá, vítězí.

Dalších případů, kde digitální technologie pomáhají lidem překonávat potíže a udržovat kvalitu života, je celá řada. Důležité je, že lidé, kteří umí používat digitální technologie, jsou v této nepříznivé době výrazně zvýhodněni proti lidem, kteří je nevyužívají. Pro ty druhé je teď ta nejvhodnější doba, kdy je třeba se s digitálními technologiemi něco naučit. Život tak dostává lepší kvalitu a člověk je spokojenější. 

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání