K čemu slouží cloud?

​Základní prin​​​cip cloudu

Cloud je vlastně všeobecný pojem zahrnující nejrůznější služby. V doslovném překladu to znamená "mrak." Mnoho lidí si jej pak představuje jako cosi, co pluje ve vzduchu na obláčku. Cloud má však fyzický základ na vzdálených serverech, i když prostředí je virtualizované. 

Virtualizace představuje technologii, která Cloud computingu otevřela dveře k popularitě společně se stále rostoucí rychlostí internetového připojení. Díky ní můžeme na jednom fyzickém serveru vytvořit několik stanic současně. Takto softwarově řízené virtuální počítače jsou jednoduché na údržbu, nebo rozšíření. Veškeré takové potřebné úkony provádí častokrát administrátor vzdáleně. 

Cloud je pak vlastně tvořen těmito virtuálními počítači. Každý z nich může provozovat službu či aplikaci a ač jsou fyzicky umístěné na serverech, uživatel k nim přistupuje vzdáleně a odkudkoliv. A odtud je představa jakéhosi imaginárního mráčku, neboli cloudu. 

Již bylo zmíněno, že k rozvoji cloudu pomohlo i zrychlující se připojení. To je pro přístup ke službám na cloudu důležité. A také jej vlastně tato konektivita definuje a charakterizuje. Přístup ke službám cloudu je směřován přes internet. Neexistuje žádný fyzický přístup k datům či službám, vše je provozováno online. A k tomu chcete mít rychlé a stabilní připojení. Nejen, když například ukládáte svá data, stahujete nebo je prohlížíte.

Další charakteristikou cloudu je univerzální přístup. Na cloud se můžete připojit nejen ze svého počítače, ale i mobilu, tabletu či s jinými chytrými zařízeními. Sdílejí tak navzájem data a nedochází k jejich duplicitě a hromadění na jednom ze zařízení. Vše máte přístupné kdykoliv a kdekoliv. Služby jsou pak většinou přístupné za pomoci webového rozhraní či aplikace. Na základě ověření totožnosti pak získává zařízení/uživatel přístup ke sdíleným datům. 

Co je to tedy vlastně ten Cloud? Co jej definuje? Jedná se o službu nebo aplikaci, která je přes určité rozhraní zpřístupněna uživateli kdekoliv a kdykoliv. Přístup je umožněn na více zařízeních najednou a ty jsou mezi sebou navzájem synchronizovány. Cloudová služba je provozována na virtualizovaném počítači, který běží na vzdálených výkonných serverech. Veškerý přístup je prováděn přes internet. 


Zabezpečení cloudu​

Výborná zpráva je, že se o svá data na cloudu nemusíme starat. Vše je přístupné po zadání hesla a uživatelského jména. Ale abychom měli klidné spaní, pojďme si povědět něco o zabezpečení cloudových služeb.

Překvapivě, i když jsou naše data kdesi daleko, jedná se o bezpečnější formu ukládání dat, než kdybyste je měli fyzicky doma na přenosném disku. Proč to tak je? Jednoduše za to můžou dva faktory: šifrování a specializace. 

Veškerá komunikace mezi uživatelem a službou je šifrována. Pokud přistupujete přes webové rozhraní, můžete si všimnout symbolu zámku u webové adresy. Ten značí, že přenos je šifrován protokolem HTTPS .

Další silnou stránkou cloudových úložišť a celkově služeb, je dvoufázové přihlašování. Jistě znáte situaci, kdy zadáváte uživatelské jméno, heslo, a ještě vám přijde SMS. Zabezpečené přihlašování se pak rychle rozšířilo i na otisky prstů v mobilních telefonech či rozpoznávání obličeje jako další bezpečnostní prvek. 

Pokud se pak jedná o poskytovatele cloudových služeb, možná vás to překvapí, ale přicházíte s nimi do styku více, než si myslíte. Například vlastníte-li email u poskytovatelů jako jsou Google nebo Seznam, tak využíváte cloud. Vzdálený přístup, zabezpečený přístup, přístup z více zařízení? Vše splněno. 

Většina gigantů na poli informatiky vsadilo již dávno na cloudové služby. Microsoft, Apple, Google. Mnoho firemních řešení emailů a úložišť jsou dnes v cloudu. Provoz je jednodušší, vzdálená správa snazší, a tedy i levnější. 

Mohlo by vás dále zajímat: Videokonference bezpečně, bez instalace a zdarma ​​​​

Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie