Jak postupuje digitalizace a firmy stále častěji využívají moderní technologie, tak se zvyšuje jejich potřeba rozšířit IT oddělení a získat do něj další experty. Za posledních pět let vzrostl počet zaměstnanců v tomto oboru téměř o polovinu. Jen v Praze je „ajťáků" na 56 tisíc. V celé republice pak přes 84 tisíc. Jenže jak se zdá, v dalších letech tak markantní nárůst očekávat nelze, ač by firmy již nyní obratem zaměstnaly na 30 tisíc odborníků.
Tato situace brzdí rozvoj společností a zároveň žene platy v oboru nahoru. ČSÚ uvádí, že medián u techniků a specialistů je u hrubé měsíční mzdy 45 877 Kč, což je 157 % mediánu příjmu všech zaměstnaných v Česku. A není výjimkou, že u seniornějších pozic v IT se dokonce běžně platy pohybují nad hranicí sto tisíc korun doplněné o zajímavé benefity.
Ani příslib vysokých příjmů a nadstandardních odměn neláká studenty do univerzitních poslucháren. Jejich podíl je pouhých 6,6 procenta ze všech vysokoškoláků. „Zájem o obor je více méně stabilní, ale s ohledem na slabé populační ročníky, které nyní studují, počet studentů IT celkově klesá," uvádí Markéta Pištorová z Českého statistického úřadu. Oproti roku 2011 se jejich počet snížil téměř o šest tisíc.
Zatímco však klesá počet vysokoškolských studentů, tak rekvalifikační kurzy praskají ve švech a hlásí rekordní zájem. A to nejen ty zaměřené na rozvoj základních digitálních kompetencí, ale i bootcampy, které nabízejí několikaměsíční intenzivní kurzy programování.
Společnosti netrápí jen chybějící počet odborníků na výpočetní techniku ale i to, že mezi uchazeči chybí ženy. Celková statistická čísla jsou v tomto ohledu neúprosná: mužů pracujících v IT je 91 %, žena je mezi IT odborníky jen každá desátá.
Zdroj: TZ GFA