Facebook, Twitter, ale i třeba Instagram. Semeništěm lží jsou masové servery, kde je nesmírně snadné rozšířit nepravdivou zprávu. Na sociálních sítích totiž informace vnímáme povrchně, nejednotně, bez kontextu a rychle se necháme pohltit vlnou sdílení.
Pokud už chceme informace ze sociálních sítí přebírat, je vždy dobré vycházet ze zdrojového textu, nikoli z toho, co vidíme na zdi. Pokud zdrojový text nemáme, pak je vhodné informaci automaticky brát jako pochybnou nehledě na to, kdo ji sdílí.
Přestože se technologičtí giganti dlouhodobě snaží vliv fake news a dezinformací na svých serverech omezit, upřímně – příliš se jim to nedaří. Velmi dobrým způsobem boje proti manipulacím na sociálních sítích je poučení svých přátel: pošlete jim tento článek, nebo jim sami vysvětlete, proč je dobré o přijímaných informacích kriticky přemýšlet a nevzít je automaticky jako fakt.
Neúčastnit se „davového šílenství“ ve sdílení informací a pomáhat svému okolí – obzvláště digitálně méně schopným jedincům – v přijímání skutečností a hledání vhodných zdrojů je nejlepším způsobem obrany i boje proti dezinformacím.
Nezapomeňte: lži mají za účel rozdělovat společnost, rozdmýchávat emoce a způsobovat nedůvěru i v informace pravdivé a ověřené. Nenechte se zmanipulovat, buďte svědomití a myslete kriticky.
1. DÍL: Jak čerpat informace najdete zde.