Kybernetická hygiena

​​Základem kybernetické hygieny je správný management hesel, pravidelná záloha dat a aktualizace softwaru. Dále zabezpečení soukromí na sociálních sítích, šifrování dat, či rozšiřování znalostí a povědomí o nástrahách digitálního světa. Tím sice výčet nekončí, ale pro běžného uživatele je dostačující.

Absolutním základem kyberhygieny je správa hesel. Často omílaným tématem jsou pak duplicitní hesla, kdy používáme stejné heslo stále dokola, a to je zkrátka rizikové chování. Používejte kvalitního správce hesel a svá hesla tvořte unikátní pro každý z účtů. Pokud vám to zařízení a software umožňuje, rozhodně zvolte vždy dvoufázové ověření. 

Zabezpečení ale nekončí u kvalitního hesla. Pokud se cokoliv stane s vašimi daty, je žádoucí, abychom byli schopni je obnovit. Zde je důležité pravidelné zálohování dat a jejich údržba. Takto zálohovaná data je vhodné uchovávat na externích nosičích, či na řádně šifrovaném zařízení. 

Důležitým prvkem je také aktualizace softwaru. Pokud je váš operační systém či antivir zastaralý, může být v ohrožení. Ke správné kybernetické hygieně pak patří i pravidelná aktualizace a instalace bezpečnostních záplat. V první řadě rozhodně zkontrolujte aktualizace operačního systému a antiviru a pak o​statní software.​​​​

Ing. Petr Tsironis Digitální identita Digitální technologie Digitální kalendář Digitální kancelář Digitální kompetence Digitální výuka Digitální vzdělávání