Digitální rovnováha

V současné době jsou digitální technologie pevným základem našich pracovních, ale i běžných životů. Svůj den plánujeme do online kalendáře, k vyhledávání míst a památek používáme online mapy, hudbu nám pouští Spotify a filmy streamují online služby. Technologie nás ovlivňují dnes a denně. Nejedná se však o nutně negativní vliv. Digitální nástroje nám usnadňují život a zpohodlňují běžně namáhavé činnosti. Je však nutné najít již zmiňovanou rovnováhu. Časté sezení u počítače způsobuje lidem bolesti zad, či očí. Večerní sledování modrého záření může zas způsobovat neklidný, nebo dokonce žádný spánek. Digitalní rovnováha tak směřuje k tomu, aby uživatel odstranil rizikové faktory nebo je alespoň minimalizoval.

Do digitální rovnováhy tak může patřit relaxace a pobyt v klidném prostředí, ale i fyzické cvičení a procházky. Digitální rovnováha ale není jen o tom utéct z digitálního světa. Relaxovat a odpočívat můžeme i u videoher, filmů či seriálů. Můžeme se spojit online s přáteli a nebo si nakoupit v e-shopu.

Google jde těmto praktikám naproti a do svých zařízení umístil funkci Digitální rovnováha (Digital wellbeing), která uživatele informuje o jeho digitálním pohybu v mobilních zařízeních. Mezi hlavní funkce patří možnost sledovat počet denních odemknutí obrazovky, která nám napoví, jak často nemůžeme bez mobilu vydržet. Také nabízí možnost blokovat si přístup, například když jdete do hospody či do divadla, kde jej teoreticky vůbec nebudete potřebovat. Různé profily pak umožní připravit pracovní plochu do různých prostředí. Znamená to v praxi to, že si třeba můžete znepřístupnit některé aplikace v práci nebo naopak doma, aby vás nelákalo věnovat se práci i v období klidu a odpočinku.


Ing. Petr Tsironis AI Umělá inteligence Artificial Intelligence Machine Learning ML.NET Microsoft 365 Digitální technologie